Mužský kožuch z konca 19. storočia

Mužský kožuch z konca 19. storočia


Text a foto: SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku

V ľudovom prostredí boli veľmi obľúbené odevné súčasti a doplnky vyrobené z kože. Medzi cenené patril kožuch, ktorý bol súčasťou zimného ženského i mužského odevu, nosil sa prevažne pri slávnostných a obradových príležitostiach. Kúpiť si ho mohli len zámožnejšie rodiny, pričom bolo zaužívané, že sa dedil po generácie alebo dokonca požičiaval, napríklad na svadbu pre nevestu a ženícha. 

 

Kožuchy sa šili krátke po pás, alebo dlhé po kolená, ba niekedy siahali až po členky. Zhotovovali sa z ovčej kože z piatich až trinástich dielov. Z vnútornej strany bola kožušina a z vonkajšej koža. Výzdoba sa nachádzala na predných dieloch, chrbte a rukávoch, išlo najmä o farebné kožené aplikácie, výšivku, vybíjanie kovovými krúžkami a plastickým vytláčaním kože. Okraje rukávov a goliera sa dopĺňali menšími časťami kožušiny. Kožuchy sa šili na objednávku, alebo sa dali kúpiť na jarmokoch. 

 

Okrem praktického významu bol kožuch v poverových predstavách ľudí symbolom bohatstva a šťastia. V niektorých oblastiach bolo pri narodení dieťaťa zvykom položiť dieťa na kožuch, alebo kožušinu, aby bolo bohaté, šťastné ale aj kučeravé.