Odokryme minulosť / Daniel Domorák

Odokryme minulosť / Daniel Domorák



Zaujímavosti z histórie sa dajú odhaľovať rôznymi spôsobmi. Hrad Červený Kameň tú svoju deťom odhaľuje aj pomocou metódy hands on využívanej pri programoch múzejnej pedagogiky. O programe Odokryme minulosť, ktorý bol realizovaný v minulých rokoch a o metódach, ktoré využíval, nám porozprával pán Daniel Domorák. 

Program Odokryme minulosť začína tým, že lektor deťom prostredníctvom hrania pexesa odpovie na všetky ich zvedavé otázky a prevedie ich rôznymi oblasťami života šľachtica. Metóda hands on umožňuje deťom dotýkať sa jednotlivých rekvizít a nové poznatky si vďaka hravej forme lepšie zapamätať. V programe Odokryme minulosť deti zistia ako vyzerala dobová kuchyňa a čo sa mohlo objaviť na šľachtickom stole, čo si obliekali dámy, ako a či vôbec sa ľudia umývali, prečo je v Pálfiovskom erbe jeleň, aké zbrane sa používali na obranu hradu, ako fungovali bašty alebo zistiť tak, či boli zbrane naozaj také ťažké, ako sa hovorí.

Program zlúžil aj ako alternatíva k edukačnej aktivite v materskej škole. Dĺžka programu bola min. 45 – 60 minút, pre max. 20 osôb.


(MP3, 915,1 kB)
Daniel Domorák 
lekor, SNM – Múzeum Červený Kameň 

V prípade záujmu o návštevu aktuálnych programov múzejnej pedagogiky v SNM – Múzeu Červený Kameň kliknite na www.snm.sk/mck 

Foto: Jakub Kňažko