Podlahy v priestoroch Bojnického zámku

Podlahy v priestoroch Bojnického zámku


Text: Katarína Malečková 
Foto: SNM – Múzeum Bojnice 

Terajšia neogotická podoba Bojnického zámku pochádza z rokov 1889 – 1910. Veľkolepou prestavbou pôvodného hradu na zámok vznikla výrazná architektonická dominanta celého bližšieho i širšieho okolia. Zámok zároveň dostal nové obytné priestory vo vežiach a premenou tiež prešli jeho pôvodné interiéry v spodnej časti objektu. Všetky tieto práce realizovala innsbrucká firma Gebrüder Colli. V jednotlivých miestnostiach Stredného hradu pracovníci firmy vyhotovili nástenné maľby, drevené stropy, obloženia stien, okien a dverí a aj podlahy. Firma tiež dodala nábytok do týchto priestorov podľa objednávky grófa Jána Pálffyho. 

 
Detail podlahy v Zimnej záhrade 

Zachované podlahy v zámku sú drevené a kamenné. Niektoré miestnosti majú jednoduchú drevenú dlážku vo forme väčších kaziet, ktoré tvoria obdĺžniky lemované jednoduchými doskami. Geometrickú intarziu v prírodných, takmer rovnakých odtieňoch dreva vykladanú do štvorcov, šesťuholníkov, ale aj do kruhu nájdeme v ďalších miestnostiach. Podlaha v priestore Zimnej záhrady má viacfarebnú intarziu. Optickú ilúziu tu vytvárajú štvorcové kazety vzájomne poskladané z jednotlivých menších i väčších trojuholníkov v rôznych odtieňoch hnedej farby.

 
Erbová sála

Kruhovú intarziu v radiálnych pásoch má Erbová sála. Ilúziu záhybov na podlahe vytvára vzájomné striedanie bledého a tmavého dreva. Najzaujímavejšiu kamennú podlahu má Mramorová sieň, kde uložený žltý a čierny mramor vytvára ilúziu rybích šupín. V strednom kruhu je veľké písmeno „P" ako spomienka na grófa Pálffyho, ktorý financoval prestavbu. Výzdobu podlahy dopĺňajú v okenných a dverových výklenkoch latinské texty. 

 
Mramorová sála

Rytierska sieň má šachovnicovú kamennú dlažbu, kde dvojfarebné štvorce červenohnedej a okrovej farby sú zložené z jednotlivých menších dlaždíc. Predsieň Stredného hradu má jednoduchú kamennú dlažbu vo farbe piesku a v rohoch jednotlivých dlaždíc doplnenú mosadznými prvkami. 

 
Rytierska sieň 

Dodnes zachované kompaktné interiéry najmä strednej časti prestavaného objektu Bojnického zámku približujú návštevníkom dobu stredoveku a vytvárajú ilúziu minulých čias. 

 
Predsieň Stredného hradu