Riaditeľ SNM – Prírodovedného múzea Ján Kautman: Ľudstvo je nepoučiteľné

Riaditeľ SNM – Prírodovedného múzea Ján Kautman: Ľudstvo je nepoučiteľné


Všetky expozície a výstavy 18 špecializovaných múzeí Slovenského národného múzea (SNM) sú pre návštevníkov kvôli pandémii koronavírusu COVID-19 už od 10. marca tohto roka zatvorené. Zažívame bezprecedentnú dobu, ktorá vystavuje skúške okrem nášho zdravia, sociálnych kontaktov aj našu kultúru a kultúrne zvyky. Napriek ťažkým časom však Slovenské národné múzeum, vrátane svojich špecializovaných múzeí, žije. A prežije. Dôkazom toho je aj nasledujúci seriál krátkych rozhovorov s riaditeľmi jednotlivých múzeí. Všetkým sme položili šesť rovnakých otázok. Dnes prinášame odpovede Mgr. Jána Kautmana, riaditeľa SNM – Prírodovedného múzea

Prírodovedné múzeum je už viac ako mesiac zatvorené. Ako prežívate toto obdobie Vy ako jeho riaditeľ?
Zatvorenie múzea pre verejnosť je len určité obmedzenie jednej z jeho činností. Ako pracovník s určitou zodpovednosťou, spolu s kolegami, musím stále riešiť novovzniknuté problémy, ktoré prináša táto situácia a ktorú najmä ešte nikto z nás nezažil. A keďže máme stále viac otázok ako odpovedí, môžeme tento stav definovať ako neistotu. 



Brány múzea máte síce nútene dočasne zatvorené, jeho srdce však biť neprestalo. Čím ste Vy a Vaši zamestnanci žili posledné týždne?
Vedeckí a odborní pracovníci pracujú ďalej na svojich projektoch, rovnako ako predtým. Mnohí riešia resty, alebo pracujú na dlho odkladaných činnostiach. Odborná práca sa naďalej vykonáva a to buď na pracovisku, z domu alebo aj priamo v teréne. Bohužiaľ pracovníci určený pre styk s verejnosťou majú situáciou vynútenú prekážku v práci.

Hovorí sa, že človek si dôležitosť niečoho uvedomí až vtedy, keď o to príde. Čo pre Vás znamenajú návštevníci a priaznivci Vášho múzea?
Vážim si všetkých slušných ľudí. Ale tí, ktorí majú záujem o prírodné vedy a kultúru, sú mi asi trochu sympatickejší a zároveň bližší, keďže máme spoločné témy, o ktorých sa dokážeme dobre porozprávať.

Po 20. máji by sa mali aj brány Prírodovedného múzea pre verejnosť opäť otvoriť. Na čo sa Vaši priaznivci múzea môžu už teraz tešiť?
Pripravujeme novú antropologickú expozíciu, ktorá už roky absentuje v našej ponuke. Dúfam, že zaujme, prekvapí a aj poučí každého návštevníka. SNM – Prírodovedné múzeum je jediné múzeum s antropologickým oddelením na Slovensku a preto si dovolím tvrdiť, že aj expozícia bude jediná a možno aj jedinečná.

Francis Fukuyama svojho času napísal, že „čokoľvek, čo ľudstvo pozná a nejako zvládne, zabudne." Myslíte si, že ľudstvo sa z pandémie koronavírusu poučí? Alebo zabudne?
Ľudstvo je nepoučiteľné a chyby neustále opakuje. Zopár osvietených jedincov nedokáže zavrátiť valiaci sa dav. Máme tu oveľa väčšie problémy ako malý vírus, ale pokiaľ to ešte funguje, tak radšej, trochu aj alibisticky, nerobíme nič. Narážam na problémy životného prostredia a problémy so zdrojmi. Nad vedeckým a rozumovým prístupom aj v 21. storočí stále víťazia dogmatizus, ideológie a konzumný spôsob života, tiež často žiaľ až oslobodzujúca neznalosť, prípadne hlúposť. Neustálym prehliadaním a nepredchádzaním problémom si sťažujeme riešenia v blízkej budúcnosti, keď už rúško nebude stačiť.

Práca v múzeu nie je len obyčajnou prácou, ale povolaním. Čím si práve Vás získala?
Od malička som rád všeličo zbieral, od detstva som trávil väčšinu voľného času v prírode. Nakoniec som prírodné vedy aj vyštudoval. V živote som chcel robiť to, čo ma baví a zaujíma. Tak som skrížil zberateľa s prírodovedcom a vznikol zo mňa prírodovedný múzejník.