Sándor Márai bol všade nespokojný mrzút. Prečo si siahol na život?

Sándor Márai bol všade nespokojný mrzút. Prečo si siahol na život?

Svetoznámy spisovateľ sa narodil v Košiciach, no presťahoval sa do Budapešti. Vzal si židovku a jeho dom bol zbombardovaný a nakoniec musel utekať pred komunistami. Starobu prežil v emigrácii, no všade bol nešťastný. Napísal 44 kníh a preložili ho aj do čínštiny. Jeho famóznu hru hrali Jeremy Irons aj Martin Huba. 

Márai je na fotografiách otrávený a mrzutý, dokonca ešte aj na pláži. Sám tvrdil, že mal len jediného priateľa, ktorý zomrel mladý. Nesocializoval sa a rád bol sám. Mal tak čas na tisíce novinových článkov a písanie legendárnych diel ako napríklad Sviece dohárajú. 

V Pamätnej výstave Sándora Máraiho v Košiciach si môžete pozrieť byt, v ktorom žil ako mladý. Výstava je plná fotiek z jeho života, cestovania a rôznych životných etáp. Emigroval do Švajčiarska, neskôr do Talianska, ale ako migrant nedostal občianstvo. 

Nakoniec šiel do Ameriky, ale šťastie mu to neprinieslo, vrátil opäť do Talianska. Pracoval v maďarskej redakcii Slobodnej Európy. Prečo si nakoniec siahol na život a prečo opäť v USA? 

Podcast Múzeum vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk. Nahrával Peter Hanák. 

Tento podcast je pokračovaním reportáže z Pamätnej výstavy Sándora Máraiho v Košiciach z minulého týždňa. 

Vypočuť epizódu