SNM pre učiteľov

SNM pre učiteľov

Deň učiteľov, ktorý každoročne 28. marca na Slovensku a v Čechách oslavujeme už od roku 1955, je dňom narodenia Jána Amosa Komenského. Slovenské národné múzeum si ctí pedagógov na všetkých stupňoch škôl neustále, nielen 28. marca. S mnohými naprieč Slovenskom aj kontinuálne spolupracuje, a to na rôznych projektoch iniciovaných našimi špecializovanými múzeami. 

Tohtoročný Deň učiteľov si na Slovensku pripomíname v čase pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine. Malý príspevok našim učiteľom na Slovensku od Slovenského národného múzea, ako výraz úcty a vďaky, preto tohto roku symbolicky posielame zo SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. 

Budova školy v skanzene vo Svidníku s lektormi v krojoch

Jednou z budov, do ktorej môžu vstúpiť navštíviť návštevníci svidníckeho skanzenu, je drevená školská budova z obce Kurov (okres Bardejov), pochádzajúca z roku 1928. Stavba bola účelovo postavená z peňažnej zbierky miestnych obyvateľov ako „Čitaľňa obščestva imeni Duchnoviča". Keď stúpol počet školopovinných detí v obci, objekt začal byť využívaný ako jednotriedna dedinská škola. Stavba je zrubovej konštrukcie, postavená z červeného smreka. Vnútorné steny miestností sú omietnuté vápennou omietkou. Škola má krytý vstup – „ganok", celá budova je zastrešená dvojspádovou šindľovou strechou. Z krytého vstupu sa vchádzalo do chodby – „śini". Najväčšou miestnosťou budovy bola školská trieda s dvoma oknami a drevenými lavicami. Okrem nej boli súčasťou budovy už iba dve obytné miestnosti: malá izbietka a pracovňa učiteľa.

Budova školy v skanzene vo Svidníku 

V rokoch 2010 – 2016, už ako dôchodca, spolupracoval počas školských rokov so SNM – Múzeom ukrajinskej kultúry bývalý učiteľ Michal Biloruský, pedagóg, ktorý celý svoj život zasvätil vzdelávaniu detí a mládeže ukrajinskej národnosti na Slovensku. Pre deti, ktoré navštívili národopisnú expozíciu v prírode (skanzen), viedol v tzv. starej škole výučbu presne podľa pedagogických metód začiatku 20. storočia. Išlo o hodinu hudobnej výchovy, ktorá sa začínala zvolávaním žiakov formou zvonenia dobovým zvoncom a následným autentickým vítaním učiteľa: Slava Isusu Christu, ditočky! Žiaci odpovedali: Slava naviky, pán učiteľ.

Na vyučovacej hodine sa deti učili známu ukrajinskú pieseň z východného regiónu Koly murovaly bilu Makovycju:

Koly murovaly, bilu Makovycju,
Honyly na paňske ubohu vdovycju.

Hrou na husle sprevádzal pán učiteľ. Po ukončení hodiny pán učiteľ povedal: Choďte zdravy, ditočky! Žiaci odpovedali: Ostavajte zdravyj, pán učiteľ.

O vyučovaciu hodinu v starej škole pod vedením pána učiteľa Biloruského býval u detí veľký záujem, prístup pána učiteľa a jeho charizma v nich zanechávali silné emócie. 

Učiteľ M. Bieloruský pri výuke

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku od prvých hodín ruskej agresie na Ukrajine (24.3.2022) poskytuje pomoc ukrajinským rodinám s deťmi, ktoré ušli pred hrôzami vojny a nachádzajú sa v meste Svidník a jeho okolí. V spolupráci s riaditeľmi a učiteľmi predškolských a školských zariadení napomáha so začlenením ukrajinských detí do vzdelávacieho a výchovného procesu, vrátane prípravy a vypĺňania na to potrebných dokumentov. Pre uvedené rodiny taktiež organizuje lekcie slovenského jazyka, komentované prehliadky vo všetkých troch expozíciách múzea, rovnako aj kultúrno-vzdelávacie programy (Kniha. Knižka. Knižočka. Predstavenie slovenskej detskej literatúry) a tvorivé dielničky (Veľká noc už čoskoro! Maľovanie kraslíc). Prezrieť program