Ladislav Fuchs – Obrázky z domova

Ladislav Fuchs – Obrázky z domova


Text a foto: SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Výtvarná tvorba prenáša do života umelecké cítenie autora, no zároveň zaznamenáva črtu či výjav danej doby. Zo zbierky SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov predstavujeme pôsobivé akvarely so žánrovými zimnými výjavmi.

V prípade akvarelov insitného maliara Ladislava Fuchsa môžeme obdivovať oku lahodiacu umeleckú scenériu a zároveň skúmať zobrazené a v súčasnosti často už zaniknuté zákutia. 

 

Ladislav Fuchs sa narodil roku 1920 v Dobšinej, kde prežil krásne detstvo, úzko späté s okolitou prírodou. Hoci výtvarné nadanie začal rozvíjať už na základnej umeleckej škole, rodinné pomery mu napokon nedovolili získať aj umelecké akademické vzdelanie.

Po ukončení stredoškolského štúdia v Banskej Štiavnici sa zamestnal ako chemik v oceliarskom závode v Prakovciach, kde pracoval až do skončenia vojny. Na konci 40. rokov 20 storočia bol v rámci perzekúcií preradený do výroby v tehelni v Pezinku a profesijnú kariéru zakončil ako vedúci geologicko-meračského oddelenia. Takmer polstoročie prežil v Svätom Jure, v harmonickom manželstve, plnom pochopenia pre jeho celoživotnú tvorivú záľubu. 

Tvorbe sa venoval najmä ako plenérista, kresby a akvarely vytváral na cestách po Spiši, Gemeri, Vysokých a Nízkych Tatrách, ale i západnom Slovensku.

Skicár ho sprevádzal na každom kroku, a tak sa v jeho tvorbe striedajú motívy vysokohorských končiarov s jesennou scenériou malokarpatských vinohradov či impozantné výhľadu so sídelnými zátišiami. Jedinečnú hodnotu majú práce, orientujúce sa na ľudovú architektúru Dolného Spiša. Mnohé z pohľadov na Smolník, Gelnicu, Prakovce či Dobšinú sú možno jediné, ktoré zachytilo oko umelca.