Aká bola Mária Terézia. Presadila očkovanie, šľachte ustupovala

Aká bola Mária Terézia. Presadila očkovanie, šľachte ustupovala


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť prvú časť reportáže o živote panovníčky Márie Terézie.

Známa je svojimi viacerými reformami, ako je školská, ale aj zdravotnícka či reforma súdnictva. Zrušila napríklad mučenie či procesy s čarodejnicami, zaviedla vzdelanie pre vojakov, no zaslúžila sa aj o očkovanie.

„Viacerí príslušníci jej rodiny dostali čierne kiahne. Ona sa sama s ťažkým priebehom z nich dostala, no jej tri deti zomreli. Tak veľmi to zasiahlo do jej rodiny, že nariadiala očkovanie a medzi prvými boli jej deti," opisuje Jana Huťanová zo Slovenského národného múzea.

Jej reformy boli o niečo umiernenejšie ako zmeny, ktoré chcel presadiť jej syn Jozef II. Ten jej vyčítal „slabosť pri reformách."

„Prijímala ich postupne a keď sa ukázala nevôla zo strany šľachty, tak povolila a nešla do rozbrojov so šľachtou a cirkvou ako jej syn Jozef II," opisuje Huťanová s tým, že ich však panovníčka presadzovala ľudskejšie a boli spoločnosťou viac prijaté.

Po korunovácii to nemala jednoduché, no obklopila sa dobrými radcami. Ako bola pragmatická sankcia, po ktorej sa na trón mohla dostať aj Mária Terézia, prijatá vo vtedajšej spoločnosti a prečo ju korunovali ako „kráľa" a nie kráľovnú?

Na budúci víkend vám prinesie aj druhú časť reportáže o známej uhorskej kráľovnej.

Moderuje Denisa Hopková.

Podcast Múzeum vzniká v spolupráci Slovenského národného múzea a portálu Aktuality.sk.