Do múzea ako na návštevu: Posadia vás na historický nábytok ku káve

Do múzea ako na návštevu: Posadia vás na historický nábytok ku káve

V dnešnom podcaste sa prenesieme do Múzea kultúry Čechov na Slovensku, ktoré sídli v historickom dome v Martine, ktorý patril manželom Horákovcom. 

Doktorka Horáková v našich dejinách nebola len Milada. Anna Gašparíková Horáková bola osobná archivárka prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Svoj historický dom v Martine zanechala Slovenskému národnému múzeu. Dnes je v ňom veľmi útulné Múzeum kultúry Čechov na Slovensku. Ide o najmenšie múzeum na Slovensku a nachádza sa medzi panelákmi v Martine.

Anna ako vzdelaná žena nenašla uplatnenie, lebo ešte nebolo bežné, aby ženy boli vedkyňami alebo historičkami. Zachránila ju Alica Masaryková, dcéra prvého československého prezidenta. Anna sa tak stala členkou rodiny Masarykovcov. Tušíte občianstvo, ktorého štátu mala manželka T. G. Masaryka? Ženy vtedy diskriminoval dokonca aj zákon – vydaté ženy nemohli byť zamestnané v štátnej službe. Anna sa preto musela prispôsobiť svojmu mužovi a jeho kariére. Zachránila historický dom, keď sa búral starý Martin. Dnes tak nájdete múzeum ako historický domček medzi panelákmi.

Podcast Múzeum vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk. Nahrával Peter Hanák. 

Podcast si môžete vypočuť tu.