Hlas Slobodnej Európy a jedna z najlepších vedkýň

Hlas Slobodnej Európy a jedna z najlepších vedkýň

Hlas Slobodnej Európy, podnikateľka, ktorá vybudovala svetovú značku či experta v robotike. Vypočujte si príbehy ďalších žien, ktoré ovplyvnili svet a majú prepojenie na územie Slovenska. 

V najnovšej časti podcastu budete počuť príbeh Agnešy Kalinovej, ktorá bola hlasom Slobodnej Európy, či Ruženy Bajcsy - rodáčky z Bratislavy, ktorú časopis Discover pred 20 rokmi zaradil medzi 50 najvýznamnejších žien vo vede. 

V podcaste budete počuť aj príbeh ženy, ktorej meno sa svetu spája so známou kozmetickou značkou. Pôvod Estée Lauder je spojený s Rakúsko-Uhorskou monarchiou, no ona sa nikdy nehlásila k skutočnému pôvodu. „Popierala ho, aby sa dostala do smotánky v New Yorku. Zvykla si vymýšľať svoj príbeh a rodinné korene,uvádza kurátor výstavy Michal Budaj. 

„Na výstave môžete vidieť jedenásť významných ženských židovských osobností. Spoločné majú prepojenie s teritóriom dnešného Slovenska. Buď tu žili, alebo sa tu narodili,“ opisuje kurátor Michal Budaj novú výstavu Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet. 

Podcast vzniká v spolupráci s redakciou Aktuality.sk. Reportáž nahrala Denisa Hopková. 

Vypočuť epizódu