Na Slovensko dopadli meteority, môžete ich vidieť v múzeu

Na Slovensko dopadli meteority, môžete ich vidieť v múzeu

Keď na Slovensko dopadne meteorit, astronómovia spustia pátranie. Niektoré sa dajú identifikovať len do určitého času. Ako zistíte, že kameň, ktorý ste zdvihli, je z vesmíru? Vypočujte si podcast Múzeum s astronómkou SNM Katarínou Maštenovou. 

Spadli k nám meteority z Mesiaca a z Marsu? A prečo sa najlepšie hľadajú na snehu? A z čoho je meteorit zložený? Vypočujte si reportáž z expozície, ktorá bola v čase nášho nahrávania zatvorená. Videli sme unikátnu zbierku meteoritov, ktoré spadli na územie Slovenska. Niektoré však majú vo Viedni alebo v Budapešti. Koľko tisíc meteoritov spadlo na Slovensko? Bolo ich dosť na to, aby si z nich ľudia doma vyrábali sekery. Pamätáte si napríklad košický meteorit? Ten spadol len nedávno – v roku 2010. Je vesmír zložený z prvkov, ktoré už naši vedci poznajú, alebo nám vesmírne objekty padajúce na Zem môžu povedať niečo nové? 

Do astronomickej zbierky alebo objavovne v Bratislave sa môžu objednať aj školy. Majú napríklad aj nafukovacie planetárium. Skutočné planetárium ani hvezdáreň však v Bratislave neexistujú. 

Podcast Múzeum vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk. Nahrával Peter Hanák.

Vypočuť epizódu