Prečo kedysi ľudia verili, že žijú draky a nosili žraločie zuby

Prečo kedysi ľudia verili, že žijú draky a nosili žraločie zuby

Skameneliny zvierat či živočíchov alebo veľké kosti si kedysi ľudia nevedeli vysvetliť, a tak im pripisovali zázračné schopnosti. To vedeli využiť aj podvodníci. 

„Dnes vieme, čo sú skameneliny živočíchov a rastlín, ale ľudia v dávnej minulosti netušili, čo nachádzajú v zemi, a tak im pripísali nadprirodzenú moc. Používali ich na výrobu amuletov, ozdôb či ich používali na liečenie," opisuje v podcaste Barbara Záhradníková, kurátorka Prírodovedného múzea SNM.

S nájdenými skamelinami sa spájali aj legendy a povesti, preto ich kedysi ľudia aktívne hľadali, alebo si ich kupovali – to využívali aj podvodníci, ktorí legendy dobre poznali. „Väčšinou sa také legendy tradovali medzi jednoduchými ľuďmi. Starší ich na večer rozprávali vnúčatam a žili nimi," opisuje kurátorka. 

Vypočujte si v podcaste legendy o žraločích zuboch či kostiach medveďov, o ktorých si ľudia mysleli, že patria drakom. „Ľudia nachádzali obrovské lebky, veľké zuby a kosti a nemali vedomosť, že žili jaskynné medvede, tak začali vznikať rozprávky o drakoch, ktoré unášali princezné do jaskýň. Mysleli si totiž, že tie lebky patria drakom," približuje Záhradníková.

Podcast vzniká v spolupráci SNM s portálom Aktuality.sk. Nahrávala Denisa Hopková. 

Vypočuť epizódu