Seriál vs. história

15. 4. 2017

Výstava 1890 SERIÁL VS. SKUTOČNOSŤ

vol. 1

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Takže všetko, čo sa nachádza v expozícii, patrilo členom rodu Andrássy, ktorí patrili medzi najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.

Na jeseň minulého roka prepožičal kaštieľ Betliar svoje krásne interiéry a park seriálovému príbehu bohatej rodiny Wisznievskych a elegantného detektíva Jánosa Mártona z Budapešti. Štáb Televízie JOJ a spoločnosti Piknik Pictures sa spolu s hercami nasťahovali do Betliara v septembri a odišli až po natočení posledného obrazu 16. decembra. Kaštieľ na štyri mesiace ožil, po jeho salónoch sa premávali dámy v krásnych šatách, páni v smokingoch, úslužní lokaji a slúžky v snehobielych zásterách. To všetko v žiari silných reflektorov a pred kamerami.

Rok 2017 sa v SNM-Múzeum Betliar nesie v duchu záveru 19. storočia, v ktorom sa odohráva aj seriál 1890. Výstava s rovnakým názvom 1890 s podtitulom Seriál vs. história pozostáva z dvoch častí – tú prvú výstavu seriálových kostýmov a rekvizít budú môcť návštevníci vidieť už počas Veľkej noci. Od veľkonočnej soboty 15. apríla budú v miestnostiach, kde sa seriál nakrúcal, vystavené kostýmy Jána Koleníka (János Márton), Anikó Vargovej (grófka Wisznievska), Danice Matušovej (grófka Júlia Wisznievska), Rebeky Polákovej (Margaréta), Zuzany Konečnej (slúžka Katarína) a i. Milovníci histórie a filmu sa okrem kostýmov môžu tešiť aj na rekvizity, ktoré sa v seriáli objavili. Kostýmy navrhla kostýmová dizajnérka Miriam Struhárová a priestory kaštieľa pre potreby seriálu prispôsobili pracovníci múzea.

Veľkonočná sobota v Betliari bude plná zaujímavostí. Okrem prehliadky kaštieľa čakajú návštevníkov remeselníci s tradičnými výrobkami, najmenších maľovanie na tvár, hudobné vystúpenie Mariety Roxerovej zo skupiny Mix Tape a samozrejme nebudú chýbať ani hlavní predstavitelia seriálu Ján Koleník a Anikó Vargová.

Druhá časť výstavy 1890 Seriál vs. história o závere 19. storočia – o umení, móde či vynálezoch tej doby bude slávnostne otvorená 20. mája na Noc múzeí.

Kaštieľ bude otvorený počas celých veľkonočných sviatkov (piatok - pondelok) od 9.30 do 16.30, posledný vstup bude o 15.30. V nedeľu (16.4.) pre deti otvárame tvorivú dielňu od 11.00 do 15.00 a v nedeľu aj pondelok budú pre najmenších návštevníkov pripravené malé čokoládové prekvapenia.