Láska v kaštieli

od 14. 2. 2019, 10:00 do 17. 2. 2019, 17:00


Špeciálne večerné prehliadky kaštieľa Betliar s kurátormi na tému lásky v aristokratických kruhoch a jedinečné prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov - Láska v kaštieli? Lásky, škandály, manželstvá a tajné lásky Andrássyovcov môžete navštíviť od 14. februára do 17. februára 2019 v kaštieli Betliar. 

Spoznať svet, dodržať striktné pravidlá pre vstup do spoločnosti, zúčastniť sa prvých plesov, nájsť si manžela na základe strategických rozhodnutí a nie úprimných citov, pretože láska je len pre slúžky... To sú slová, ktoré výstižne popisujú životné etapy, ktorými musela prejsť každá mladá aristokratka a aristokrat v spoločnosti uhorskej šľachty.

Aristokracia bola známa ako svet prísnych pravidiel, ktoré upravovali každodenný život a mali z mladých šľachticov a šľachtičných vychovať reprezentantov najvyššej spoločnosti. Ako tieto pravidlá ovplyvňovali ich túžbu po láske a osobné vzťahy? Bolo možné sa „len tak" zaľúbiť a vybrať si svojho budúceho partnera? Išlo naozaj len o strategické rozhodnutia? Alebo boli aj výnimky? V deň sviatku zaľúbených a počas najbližšieho víkendu vám tajomný svet osobných príbehov lásky priblížime aj v SNM-Múzeu Betliar.

Špeciálne večerné prehliadky kaštieľa Betliar s kurátormi na tému lásky v aristokratických kruhoch 14. február, 18:00, kaštieľ Betliar
Vo štvrtok 14. februára pozývame všetkých, no predovšetkým zaľúbených, na komentovanú prehliadku kaštieľa s názvom Pohľad zblízka – Láska v kaštieli? Lásky, škandály, manželstvá a tajné lásky Andrássyovcov so začiatkom o 18:00, na ktorej spoločne s kurátormi múzea spoznáte príbehy lásky členov tejto šľachtickej rodiny. Ako to pri Pohľadoch zblízka býva, kurátori predstavia zaujímavé exponáty a dokumenty, ktoré súvisia s témou lásky, zásnub, svadby v aristokratických kruhoch a patrili medzi osobné predmety majiteľov betliarskeho kaštieľa.

Na večernej prehliadke vás privítame s pohárom sektu a budete mať jedinečnú príležitosť odfotografovať sa na historickej sedacej súprave z 19. storočia s kvetinovou a valentínskou dekoráciou. A ak sa rozhodnete, že v tomto výnimočnom období požiadate svoju vyvolenú polovičku o ruku, môžete tak urobiť v krásnom prostredí kaštieľa za pomoci našich kolegov, ktorí vám pomôžu s realizáciou podľa Vašich predstáv.

Vstupné 8 €, zľavnené 5 €
Rezervácia večernej komentovanej prehliadky na tel. čísle: 0918 723 500

Jedinečné prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov 14. - 17. február, denne od 10.00 do 15.00 hod., kaštieľ Betliar
V termíne od 14. do 17. februára 2019 budú všetky prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov, ktoré sa odohrali najmä v 19. a 20. storočí. Dozviete sa napríklad, ktorá vydatá grófka bola zaľúbená do majiteľa nášho kaštieľa, grófa Emanuela I. Andrássyho, čo sa klebetilo o kráľovnej Alžbete „Sisi" a o Emanuelovom bratovi, Júliusovi, aj o tajuplnej „love story" Františky a Dionýza Andrássyovcov.

Prehliadky budú prebiehať denne od 10.00 do 15.00 h.