POŽIAR 1950

od 10. 9. 2010 do 26. 9. 2010

POŽIAR 1950

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice si v tomto roku pripomína dve významné udalosti , ktoré ovplyvnili nielen Zámok Bojnice , ale aj celé mesto pod nim a jeho obyvateľov. V utorok 9.mája 1950 predpoludním , počas neodborného vypaľovania komínov sa vznietila strecha obytnej veže. Oheň sa zakrátko rozšíril na strechy citadely i schodiskovej veže a o pár minút už zámok stál v plameňoch. Výsledok ničivého požiaru bol smutný: zničené veže a strecha , poškodené stropy niekoľkých miestností stredného hradu... Celková škoda bola vyčíslená na 15 miliónov vtedajších korún.

Ničivý požiar paradoxne odštartoval novú etapu dejín zámku. Rok 1950 sa zároveň do histórie zapísal aj ako rok splnenia poslednej vôle grófa Jána Františka Pálfiho – vytvoriť v čarokrásnych priestoroch zámku múzeum.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pri príležitosti tohto významného výročia pre návštevníkov inštaláciu 23 fotografii zachytávajúcich požiar bojnického zámku. Autentické zábery zobrazujúce zámok v rozličných štádiách tohto tragického okamihu bude možné zhliadnuť v priestore Zimnej záhrady.

Múzeum širokej verejnosti zároveň po prvýkrát predstaví i unikátny krátky film nakrútený v máji 1950. Srdce drásajúce zábery horiacich veží zámku nakrútil počas požiaru na 8 mm film očitý svedok Mikuláš Betteš z Prievidze. Zdigitalizovaný materiál bude premietaný počas špeciálnych spomienkových prehliadok v období od 10. do 26. septembra 2010.