NA POLCESTE NA MARS

13. 6. 2023, 17:30 - 19:00

NA POLCESTE NA MARS

Prednáška a diskusia so známou slovenskou astrobiologičkou   Dr. Michaelou MUSILOVOU, PhD,  veliteľkou vyše 30 simulovaných marťanských a mesačných misií na výskumnej stanici, pod záštitou NASA, ESA a iných medzinárodných organizácií. V súčasnosti pôsobí aj ako hosťujúca profesorka na FEI STU v Bratislave a na International Space University (Francúzsko), je podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a vedúcou konzultantkou pre výskum pre Mission Control Space Services (zameriava sa na rozvoj medzinárodných výskumných spoluprác / Kanada).

Pre prípravu na misie na Mars a Mesiac sa odohrávajú simulované vesmírne misie vo výskumných staniciach akou je HI-SEAS, ktorá sa nachádza na sopke Mauna Loa na Havaji v nadmorskej výške približne 2500 metrov. Simulované misie na Mesiac a Mars prebiehajú na HI-SEAS pre šesťčlenné posádky. Dr. Michaela Musilová bola niekoľko rokov riaditeľkou stanice HI-SEAS, kde organizovala viac než 40 simulovaných misií na Mesiac a Mars. Členovia posádky žijú a pracujú, ako keby boli na inej planéte, čo zahŕňa jedenie lyofilizovaného jedla podobného astronautskému jedlu, výskum súvisiaci s vesmírom a nosenie skafandrov, keď si vyjdú mimo simulovanej vesmírnej stanice.

Prednáška sa uskutoční k  60. výročiu letu prvej ženy do vesmíru Valentíny Vladimírovny Tereškovovej  (16. - 19. júna 1963, Vostok 6).

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt