Rimania na dotyk. Dejiny, spoločnosť, kultúra. Kniha pre nevidiacich a slabozrakých

16. 4. 2024, 16:00 - 17:30

Rimania na dotyk. Dejiny, spoločnosť, kultúra. Kniha pre nevidiacich a slabozrakých

Prezentácia publikácie autora Juraja Kucharíka

Publikácia o dejinách, kultúre a každodennom živote spoločnosti  Rímskej ríše, s použitím sútlače – čiernotlače (v pravidlách jasnej tlače), Braillovho písma a audio záznamu, je určená primárne pre nevidiacich a slabozrakých. Samostatné kapitoly sa venujú Rimanom na území dnešného Slovenska (prostredníctvom najvýznamnejších lokalít), ako aj dedičstvu Rímskej ríše pre súčasnú spoločnosť.

Zbierkové predmety sú nevidiacim a slabozrakým prezentované formou fotografie – výrezom v kontraste s bielym podkladom. Fotografia je prekrytá dotykovým reliéfnym obrázkom, ktoré výnimočne a v detaile predstavujú zbierkové predmety Slovenského národného múzea, Podunajského múze a Múzea mesta Bratislavy. Matrice na zhotovenie reliéfnych obrázkov boli vytvorené na mieru výtvarníkom Matúšom Vaculom. 

Unikátny projekt Slovenského národného múzea, ktorým po porvý raz sprístupňuje zbierkové premety pre návštevníkov so špeciálnymi potrebami aj knižne, vznikol v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky z finančných prostriedkov na edukáciu detského a mládežníckeho publika/návštevníka.

prezentácia publikácie
Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt