Deti vo vojne

od 14. 10. 2022 do 13. 11. 2022

Deti vo vojne

Výstavný projekt súčasného vizuálneho umenia sa začal realizovať v máji 2016 počas ciest ukrajinských a zahraničných fotoreportérov, organizovaných ukrajinským Inštitútom verejnej diplomacie, do vojnových oblastí na východe Ukrajiny. Cieľom bolo zdokumentovať následky ruského útoku na nezávislosť a celistvosť Ukrajiny, ktorý od začiatku prvých ozbrojených konfliktov na Ukrajine v roku 2014, prerástol do otvorenej vojenskej agresie ruskej armády. 

Hrdinami fotografií sú ukrajinské deti, ktoré žili na demarkačnej línii od roku 2016 do konca roku 2021 a deti z deokupovaných území Kyjevskej oblasti. Výstava na pozadí 40 detských portrétov a ukazuje priamy vplyv bojov v postihnutých regiónoch na deti, ktorým vojna nečakane vstúpila do života a ovplyvnila nielen ich detstvo, ale aj budúcnosť. Projekt súčasne zaznamenáva aj obraz zničenej infraštruktúry miest a obcí, poškodené ulice, námestia, zbombardované a spálené budovy v krajine. 

Na výstave sú použité tiež materiály od ukrajinských vojenských fotografov z roku 2022. Autormi fotografií sú ľudia viacerých profesií. Od vojnových reportérov, pracujúcich pre ukrajinské médiá, cez aktivistov organizácií pomáhajúcich deťom, psychológov, až po vizuálnych umelcov a renomovaných fotografov.  Jeden z nich, známy ukrajinský fotograf Sergiy Tumasov, bol pri práci v palebnej línii v Luhanskej oblasti vážne zranený a v súčasnosti sa stále lieči a rehabilituje. 

Autori fotografií 

Olena Prokopenko, Nina Gruchetska, Ludmyla Mytzyk, Sergiy Tumasov, Pavvel Wolberg, Segiy Kireev, Galyna Lavrynets

 

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt