Prečo sa zatiaľ hrad Krásna Hôrka nepodarilo obnoviť?

  • Zámerom SNM v tejto fáze obnovy hradu Krásna Hôrka nie je len „oprava“ hradu, tak ako sa nevhodne/nesprávne prezentovala problematika obnovy hradu po v prvých rokoch po požiari – ako „návrat k stavu pred požiarom“, čo evokuje malú mieru zásahov a rýchly postup. V realite sa malo od začiatku predpokladať s rozsiahlejšou obnovou, podobnej komplexnej obnove hradu prebiehajúcej v rokoch 1956-1989. Práve kvôli celkovému nepochopeniu problému, prezentovaniu nereálneho, nedostatočného a nepodloženého rýchleho riešenia pri aktuálnej obnove hradu Krásna Hôrka je vytváraný tlak verejnosti i médií. 
  • Z týchto skutočností vznikol pocit, že „hrad už mohol byť dávno obnovený“, čo nebolo reálne. Definícia rozsahu obnovy bola aj pri predošlých projekčných prácach od požiaru až do roku 2017 nedostatočná, resp. nezohľadňovala všetky aspekty obnovy. V tomto období absentovali riešenia technického vybavenia a zabezpečenia stavby, bez riešenia nástupného areálu hradu v podhradí, ktoré by boli odsúhlasené dotknutými orgánmi (minimálne KPÚ Košice, OR HaZZ Rožňava). Realizovali sa zabezpečovacie práce a strešné konštrukcie, len ako základná záchrana pamiatky.
  • Snahou SNM je v prostredí verejného sektora, so všetkými súvisiacimi predpismi a postupmi, dosiahnuť výsledok, ktorý by bol príkladný a mal by byť precedensom pre neskoršie projekty, nielen v réžii MK SR.
  • Snahou SNM je v prostredí verejného obstarávania, orientovaného na najnižšiu cenu, nastavenie celej projektovej prípravy obnovy (s finálnym výstupom podkladov pre VO) tak, aby samotná obnova, realizovaná vysúťaženým subjektom nemohla prebiehať inak ako spôsobom, ktorý je najlepší pre samotnú pamiatku, zachovanie originálnych historických konštrukcií a ochránenie jej autenticity. To si vyžaduje veľmi veľa nadštandardných krokov a detailných návrhov, aby následne nebolo možné na stavbe improvizovať a zamieňať materiály alebo technologické postupy a nadväznosti, vrátane technologických prestávok, za „podobné“ riešenia. Výsledkom má byť očistenie hradného klenotu od nevhodných nánosov nedávnej minulosti a vyzdvihnutie jeho jedinečnosti prinavrátením zlikvidovaných prvkov tradičnými remeselnými postupmi a prezentácia bohatého a jedinečného zbierkového fondu tak, ako to bolo zrealizované za čias Andrássyovcov a ako si to jedno z najstarších múzeí na Slovensku zaslúži.
  • Riešenie obnovy hradu s nastaveným zámerom obnovy pamiatky, zabezpečenie hradného komplexu technickým vybavením – ako napr. vodovodom, kanalizáciou, elektroinštaláciou, protipožiarnym zabezpečením, meraním a reguláciou, vykurovaním priestorov a súčasne vybudovanie plnej infraštruktúry podhradia a sietí technického vybavenia územia, nových stánkov s občerstvením, verejných toaliet, detského ihriska, objektu odpadového hospodárstva, technologických zariadení, protipožiarnych systémov a príjazdovej požiarnej  komunikácie, teda stavieb, ktoré budú s hradom nevyhnutne funkčne prepojené, si vyžadovalo rozsiahlu prípravu stavby v oblasti výskumov, prieskumov, dokumentačnej prípravy a povoľovacích procesov v zmysle stavebného práva.