Tvorivé dielne pre školské skupiny
K jednotlivým programom SNM – Archeologického múzea ponúkame na výber tieto tvorivé dielne: TVORIVÉ DIELNE K OBDOBIU PRAVEK: TVORIVÉ DIELNE K OBDOBIU STAROVEK: TVORIVÉ DIELNE K OBDOBIU VEĽKÁ MORAVA A VČASNÝ STREDOVEK: KONTAKT:
1. TVORBA: Maľovanie na kamene podobné ako na jaskynných maľbách zo staršej doby kamennej – jaskyňa Lascaux, Altamira….a vyrobíme plagát pre celú triedu – vhodné od 1. ročníka ZŠ, nenáročná výroba, veľkosť skupiny do 24 žiakov, max. 32 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – priblíženie znalostí a zručností ľudí doby ľadovej (deti zisťujú, aké náročné je vystihnúť vzhľad zvieraťa tvoreného na kameň ako podkladový materiál), čo všetko museli ľudia pri tvorení jaskynných galérii zvládnuť a poznať, ako maľby tvorili a prečo to asi robili (sme si vedomí obmedzenosti historického poznania v tejto otázke a snažíme sa o multiperspektívny pohľad), zistia aká je história objavov spomínaných jaskýň, momentálna prezentácia jaskynného umenia a pod.
- viaže sa najlepšie k programu: Pátračka po podivných predmetoch
2. TVORBA: Výroba medailónu so záhadným motívom z halštatskej pohrebnej keramiky – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 15 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – zhmotniť v zaujímavej dielni, ktorej výsledkom je medailón, predstavy pravekých ľudí. Motívy, ktoré si deti môžu preniesť na medailón im budú predstavené v rámci výstavy Po stopách legionárov. Tieto obrázky sú jednoduché a pri tom zaujímavé. Predstavujú šamanov či šamanky, obetujúce, či tancujúce postavy, ale aj zvieratá. Predpokladáme, že sú to zobrazenia rituálov, ktoré prebiehali v staršej dobe železnej počas pohrebov významných predstaviteľov komunity pod mohylové násypy.
- viaže sa najlepšie k programom: Pátračka po podivných predmetoch a Pamiatky z antického Grécka a Ríma na Slovensku
3. TVORBA: Výroba napodobenín bratislavských keltských mincí – vhodné pre rôzne vekové skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 žiakov, max. 32 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – ponúknuť jednoduchú dielňu s efektným výsledkom pamätnej kartičky s mincovými kotúčikmi napodobňujúcimi keltské mince (odliatky zo zmesi sadry, lepidla a technickej želatíny). Program priblíži deťom Keltov, ako národ, ktorý priniesol množstvo významných objavov, pričom sa zameriavame najmä na mincový systém, obchod, objavy v Bratislave a pod.
- viaže sa najlepšie k programom: Pátračka po podivných predmetoch a Pamiatky z antického Grécka a Ríma na Slovensku
1. TVORBA: Dohotovovanie napodobenín egyptských amuletov - vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 žiakov, max. 32 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – Ide o jednoduchú dielňu s efektným výsledkom pamätnej kartičky s dvomi napodobeninami egyptských amuletov – Skarabeus a Hórovo oko (odliatky zo zmesi sadry, lepidla a technickej želatíny). V rámci Kabinetnej zbierky Evanjelického lýcea v Bratislave môžu návštevníci spoznať rôzne typy obľúbených egyptských amuletov. Domov si môžu odniesť dva pekné amulety s veľmi silnou ochrannou funkciou v podobe Hórovho oka a Skarabea. Účastníci sa dozvedia veľa o Egyptskej kultúre, spôsobe života, náboženských predstavách, rituáloch, mumifikácii a posmrtných predstavách.
- viaže sa najlepšie k programu: Záhadný Egypt
2. TVORBA: Výroba medailónu s hieroglyfickým menom (pozor je potrebné min. týždeň dopredu poslať zoznam krstných mien účastníkov) – vhodné od 3. roč. ZŠ, aj SŠ, veľkosť skupiny do 15 žiakov:
-cieľ tvorivej dielne: výroba peknej personalizovanej pamiatky – medailónu s vlastným krstným menom dieťaťa. Návštevníci sa dozvedia, ako vyzerajú niektoré hieroglyfy, ktoré majú svoj abecedný prepis, ako sa čítajú, ako sa tvorí hieroglyfický nápis, ale aj informácie o kartušiach a rozlúštení hieroglyfov. Vo výstave Kabinetná zbierka Evanjelického lýcea sa pri výbere tejto témy viac zameriame na význam hieroglyfických nápisov na jednotlivých vystavených pamiatkach.
- viaže sa najlepšie k programu: Záhadný Egypt
3. TVORBA: Výroba napodobenín rímskych mincí – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 žiakov, max. 32 žiakov:
- cieľ tvorivej diele – ponúknuť ďalšiu jednoduchú dielňu s efektným výsledkom pamätnej kartičky s mincovými kotúčikmi napodobňujúcimi rímske mince (odliatky zo zmesi sadry, lepidla a technickej želatíny). Predstavujeme si jednotlivých rímskych cisárov, ktorých mince si vyrábame, význam Rímskej ríše – Slovensko ako súčasť antického sveta ako jeho okrajová oblasť, pohyby rímskych vojsk na našom území, Markomanské vojny a pod.
- viaže sa najlepšie k programom: Pátračka po podivných predmetoch a Pamiatky z antického Grécka a Ríma na Slovensku
4. TVORBA: Výroba napodobeniny etruskej votívnej sošky – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 žiakov, max. 32 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – ponúknuť ďalšiu jednoduchú dielňu s efektným výsledkom pamätnej kartičky s napodobeninou etruskej sošky (odliatky zo zmesi sadry, lepidla a technickej želatíny). V rámci Kabinetnej zbierky Evanjelického lýcea v Bratislave a Marcelovej zbierky sú zachované viaceré tzv. votivné plastiky. Jedná sa o menšie bronzové sošky symbolického charakteru s kultovým poslaním. Ich darovaním mohol človek získať priazeň alebo vyjadriť vďaku božstvu. Pri výbere tejto dielne si predstavíme Etruskov ako prvú rozvinutú civilizáciu, ktorá sa vytvorila v 8-7. storočí pred n. l. v dnešnom Taliansku na území nazývanom Etrúria (dnešné Toskánsko). Porozprávame sa o tom, čo o nich vieme a aké etruské pamiatky skrýva Archeologické múzeum. Na Etruskov nadviazali Rimania, ktorí prebrali mnohé veci z ich kultúry a znalostí.
- viaže sa najlepšie k programu: Pamiatky z antického Grécka a Ríma na Slovensku
5. TVORBA: Výroba medailónu s motívom zobrazenia Marca Aurelia, Zázračného dažďa alebo Trenčianskeho nápisu na hradnej skale – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 15 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – pomocou výroby medailónu priblížiť deťom rímskeho cisára Marca Aurelia, ako aj významnú pamiatku Stĺp Marca Aurelia, či dôležitý nápis rímskych vojakov na Trenčianskej hradnej skale. Motívy, ktoré si deti môžu preniesť na medailón im budú predstavené v rámci výstavy Stĺp Marca Aurelia a Slovensko a Lapidárium. Deti sa podrobnejšie zoznámia nielen s jedným z rímskych cisárov - Marcom Auréliom a jeho významom pre Slovensko, ale aj Rímskou ríšou ako takou, jej armádou a rímskymi pamiatkami na Slovensku.
- viaže sa najlepšie k programu: Pamiatky z antického Grécka a Ríma na Slovensku
1. TVORBA: Dohotovovanie napodobenín včasnostredovekých nálezov – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 detí:
- cieľ tvorivej dielne – ponúknuť ďalšiu jednoduchú dielňu s efektným výsledkom pamätnej kartičky s napodobeninou včasnostredovekého nálezu (odliatky zo zmesi sadry, lepidla a technickej želatíny). Deti majú možnosť si vybrať napodobeninu Mačianskeho kríža, nákončia avarského opaska z Moravského sv. Jána, Lunicového závesku z Nitry. Pri výbere tejto dielne si predstavíme tieto zaujímavé typy pamiatok.
- Pozor! momentálne nemáme v múzeu výstavu ani program zaoberajúci sa Slovanmi, Veľkou Moravou a včasným stredovekom
- viaže sa najlepšie k programu: Pátračka po podivných predmetoch v múzeu
2. TVORBA: Dohotovovanie odliatkov malých modelov hradov – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – ponúknuť ďalšiu jednoduchú dielňu s efektným výsledkom pamätnej kartičky s napodobeninou modelu hradu (odliatky zo zmesi sadry, lepidla a technickej želatíny). Deti majú možnosť si vybrať malý model hradu: Bratislavský hrad, hrad Červený Kameň, Smolenický hrad, Plavecký hrad, Hrad Ostrý kameň a Dračí Hrádok a ten si dokončia vymaľovaním a dotvorením okolia na pamätnej kartičke. Deti dostanú k modelu hradu aj informácie o hrade a prekresbu rekonštrukcie.
- Viaže sa najlepšie k programu: Hravo o hradoch
3. TVORBA: Výroba odznakov s motívom hradov – vhodné pre rôzne skupiny ZŠ, prípadne aj SŠ, dobré je, keď deti vedia písať, veľkosť skupiny do 24 žiakov:
- cieľ tvorivej dielne – ponúknuť zaujímavú, efektnú a pritom jednoduchú dielňu, ktorej výsledkom je pamätný odznak s motívom hradu. Na výber sú motívy týchto hradov: Bratislavský hrad, hrad Červený Kameň, Smolenický hrad, Plavecký hrad, Hrad Ostrý kameň a Dračí Hrádok. Návštevníci si rekonštrukcie hradov dotvoria podľa svojich predstáv a následne im z nich vyhotovíme odznak. K odznaku hradu dostanú aj informácie o hrade a väčšiu prekresbu rekonštrukcie.
- viaže sa najlepšie k programu: Hravo o hradoch
Mgr. Anna Bajanová
Michal Viskupič
prehliadka.am@snm.sk – najrýchlejší a preferovaný kontakt
02/204 91 274
02/204 91 212
Informácie k ďalšej návšteve múzea
Otváracie hodiny
Vstupné
Informácie pre návštevníkov
Program
Kontakt