Slovensko naše milované

od 1. 5. 2019 do 31. 5. 2019

Slovensko naše milované


Srdečne Vás pozývame na výstavu výtvarných diel dvoch autoriek, ktorá bude prezentovaná v barokovej sále na hrade Modrý Kameň v mesiaci máj 2019.

Janka Schwarzbacherová žije a tvorí v pohorí Nízkych Tatier v Hornej Lehote. Je známa najmä vďaka svojim olejomaľbám s obrazmi zo života ľudí na Horehroní z minulosti. Prostredníctvom šikovných rúk tejto maliarky sa archívne fotografie premietajú do obrazov, ktoré zaujmú každého milovníka či pamätníka spôsobu života z čias dávno minulých. Z jej maliarskeho plátna pochádzajú aj krásne obrazy dreveníc, prírody, kvetov či obrázky zvierat. A prečo práve drevenice? „No skúste zavrieť oči, odmyslite si tento umelý, unáhlený svet a predstavte si, že sa len tak s niekým rozprávate, sedíte na lavičke s nohami ponorenými do prachu priedomia...," píše Janka a poéziou v slovách nepoprie svoju umeleckú dušu.

Výtvarníčka Eva Bebčáková žije a tvorí v Martine, kde má aj svoju galériu. Jej súkromná výtvarná tvorba má široký záber v oblasti klasickej maľby, štylizovanej maľby a abstraktnej tvorby s použitím špeciálnych dekoratívnych techník. Verejnosti predstavila v prvej línii výtvarné projekty "Krajina snov" a "Namaľuj si svojho motýľa" v poeticky ladenej kombinovanej technike znázorňujúce vnútorné pocity a vnemy, citlivo reprodukované prostredníctvom línií a tvarov, podporené optimistickým farebným podaním. Druhá línia sa odvíja v poeticky ladenom realizme klasickej olejomaľby v rámci výtvarného projektu "Skvosty ľudovej architektúry", kde sa inšpiruje miznúcim svetom ľudovej architektúry rôznych oblastí Slovenska.

Ako výtvarný pedagóg sa špecializuje už 20 rokov na Štúdium pre dospelých v Základnej umeleckej škole v Martine. Ako samostatná výtvarníčka sa predstavila mnohými autorskými výstavami na Slovensku a zúčastnila sa niekoľkých domácich a zahraničných maliarskych sympózií. Jej diela sú súčasou mnohých súkromných zbierok na Slovensku a v Česku, ale aj v Nemecku, Holandsku, Rakúsku, USA, Kanade, Francúzsku, Nórsku, Švajčiarsku, Izraeli a Kuvajte. 


 

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt