JOZEF DAMKO V BOJNICKOM ZÁMKU

od 15. 10. 2012 do 30. 11. 2012

JOZEF DAMKO V BOJNICKOM ZÁMKU

JOZEF DAMKO V BOJNICKOM ZÁMKU


Dňa 15. októbra sme si pripomenuli 140. výročie narodenia významného rodáka z hornej Nitry sochára Jozefa Damku, ktorý sa narodil v roku 1872 v Nitrianskom Pravne. Pri tejto príležitosti sprístupnilo Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice v expozičných priestoroch Zámku Bojnice niekoľko diel z tvorby tohto významného sochára.

Podľa slov Mgr. Kataríny Malečkovej, vedúcej umelecko-historického oddelenia SNM-Múzea Bojnice, Jozef Damko svojou tvorbou právom patrí medzi významné osobnosti novodobého sochárstva. Už v detstve prejavil talent pre kresbu. Neskôr odišiel za prácou do Maďarska, kde osud nasmeroval jeho životnú cestu na dráhu výtvarného umelca. Postupne sa stal jedným z najvyhľadávanejších sochárov svojej doby a realizoval viaceré oficiálne objednávky. Boli to rôzne sochárske práce spojené s architektúrou (reliéfy na fasáde majstrovskej školy, alegorické postavy pre budínsky kráľovský palác), štúdie na pomník kráľovnej Alžbety, náhrobok pápeža Silvestra II, či komorné plastiky s motívmi zo života ľudu, napr. Starý pastier, Sediaci hrnčiar, Rehoľník. Vo svojich dielach nevynechal ani protivojnovú tématiku.

Návštevníci majú príležitosť vzhliadnuť práce Jozefa Damku  počas dennej prehliadky zámku v termíne od 12. októbra do 30. novembra 2012.