Noc múzeí a galérií 2019 v SNM – Múzeu kultúry karpatských Nemcov

18. 5. 2019, 09:00 - 23:55

Noc múzeí a galérií 2019 v SNM – Múzeu kultúry karpatských Nemcov


Žižkova 14, Bratislava (vstup zo Žižkovej 16) 
Kontakt: +421 2 544 15 570; www.snm.sk 
Otvorené: 10.00 – 23.00 

Výstava: 
Premeny Zuckermandla 

Program: 
Premietanie dokumentárnych filmov o dejinách a kultúre karpatských Nemcov 
16.00 – 20.00 Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus. Film dokumentuje význam baníctva na území Slovenska, pôsobenie a úlohu Fuggerovskej rodiny v rozvoji baníctva a obchodu. 

Viac o filme Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus 

Film prináša neopakovateľné nahliadnutie do histórie baníctva a metalurgie medi, od neskorého stredoveku, až po raný novovek. Rozpráva príbeh medi, ktorý dokumentuje význam baníctva na území Slovenska, pôsobenie a úlohu Fuggerovskej rodiny v rozvoji baníctva a obchodu, podiel a miesto slovenských banských revírov v globalizácii sveta. Film natočili slovenskí filmári v spolupráci s významnými domácimi a zahraničnými historikmi. 

Príbeh začína na pobreží Namíbie, kde v apríli 2008 objavili pri ťažbe diamantov unikátny nalez päťsto rokov starého vraku portugalskej lode. Popri zlatých minciach a iných cennostiach tu našli aj obrovské množstvo medi. Objasňovanie jej pôvodu vytvorilo jedinečný príbeh, na pozadí ktorého sa odohrával historický zápas o naplnenie túžby a hladu ľudí po korení, za ktoré neváhali platiť zlatom a podnikať riskantné cesty. 

Vo filme sa dozviete ako sa ťažila meď, čo sa z nej vyrábalo, prečo sa stala vyhľadávaným tovarom, kde vznikli prvé banky na svete, čo vplývalo na vznik renesancie, kedy a kde vznikla najstaršia nepretržite fungujúca mincovňa v Európe, odkiaľ prišiel najbohatší človek na svete a čo znamenal prvý syndikát medi v histórii, ale aj to, ako fungoval obchod a ako sa šírili obchodné informácie, prečo sa stal Lisabon najdôležitejším prístavom v Európe, kto vymyslel prístroj astroláb a na čo sa používal, aké správy priniesol Vasco de Gama z prvej objavnej cesty do Indie, čo je chemický otlačok medi a odkiaľ skutočne pochádzalo 22 ton medi nájdenej vo vraku portugalskej lode z pobrežia Namíbie.