Nespútanosť. Výstava šperkov a obrazov Márie Špánikovej

od 24. 6. 2022 do 31. 7. 2022

Nespútanosť. Výstava šperkov a obrazov Márie Špánikovej

Otvorenie výstavy sa uskutoční 24. júna 2022 o 17.00 h vo výstavnej  sieni SNM – Múzea Ľudovíta Štúra.

Mária Špániková 

Narodila som sa v decembri v r.1956. Už ako malú ma očarilo sklo. Zbierala som rôzne farebné čriepky a sklíčka. Mala som plnú hlavu nápadov, inšpirácie a vytvárala som rôzne maličkosti ako darčeky. Mala som rada hudbu, maľovanie a tvorivosť. Chcela som ísť touto cestou, ale život ma nasmeroval inam. 

Po skončení základnej školy som išla na Strednú pedagogickú školu na odbor vychovávateľka do Modry, kde som aj zakotvila, vydala sa a založila rodinu. Neskôr som si urobila pedagogické minimum v Bratislave, dlhé roky som učila na prvom stupni základnej školy a neskôr aj voliteľné predmety na druhom stupni. V roku 1996 som zo školstva odišla a pracovala som opäť dlhé roky ako administratívna pracovníčka. Počas toho obdobia som na svoje kreatívne záľuby nemala veľa času. Ale ak som niečo vytvárala, podporoval ma manžel a naša dcéra. 

Až hlúpy chrípkový vírus (asi v roku 2012), ktorý ma zložil do postele, spôsobil, že som motaním, prevliekaním a otáčaním sklíčok v posteli vytvorila svoj prvý šperk. Učením sa, skúmaním a trpezlivosťou som si vytvorila vlastnú techniku tvorby šperkov. 

V súčasnosti používam nielen úlomky skla (zvyšky od umelkyne Gordani Turuk), ale aj minerály, swarovského kryštály a bižutérne doplnky. 

Maľovať som začala na podnet kamarátky asi pred piatimi rokmi. Bol to akvarel. Po krátkom čase som skúšala aj iné techniky – akryl, liaty akryl, enkaustiku a iné. Podľa možností navštevujem akvarelové workshopy, na ktorých sa učím techniku akvarelu, pokúšam sa pochopiť mnohé veci, spoznať úžasných ľudí. Verím, že to svetielko nestratím ani v budúcnosti, budem sa zdokonaľovať, dokážem mojou tvorbou vyjadriť svoje pocity, vyčariť úsmev na tvári a urobiť radosť iným. Veď každý z nás pozná ten krásny pocit, keď sa nám niečo podarí urobiť dobre, teší nás to a ženie nás to neustále dopredu.