Štúrovská filipika

14. 9. 2022, 14:00 - 19:00

Štúrovská filipika

Ľudovít Štúr ako vrcholný predstaviteľ slovenského obrodeneckého hnutia zanechal svoju nezmazateľnú pečať práve v Modre. Podobne ako mnohí slovenskí dejatelia a národní buditelia aj on čerpal z kultúrneho a duchovného odkazu byzantských učencov a svätcov Cyrila a Metoda. 

Ak hľadáte na najbližšiu sobotu zaujímavý program, vyberte sa do Modry. Určite si vyberiete z pestrého programu venovaného odkazu Ľudovíta Štúra očami súčasných umelcov a známych tvárí kultúrneho života.

Program

14:00 - Komentovaná prechádzka - špacírka po štúrovskych pamätných miestach v Modre ( miesto stretnutia pri súsoši Ľ. Štúra na námestí)
15:00 - Otvorenie programu v štúrovej slovenčine
15:00 - Štúrovské trhy - modranská keramika, štúrovske motívy, knihy so štúrovskou tématikou, kaviareň so štúrovskými jednohúbkami, modranskí vinári….
15:00 - Výstava na tému Slovanstvo a svet v budúcnosti - výstava Ľubomíra Rapoša + premietanie dokumentu Ľudovít Štúr - miľníky života
16:30 - Slovanstvo a svet budúcnosti? Filipika - debata spisovateľky Veroniky Šikulovej s Michalom Havranom o slovenskej duši a slovanskej budúcnosti
18:00 - Dumky večerní - hlasné čítanie z básní a listov Ľudovíta Štúra , hudobný sprievod Jána “Ponku” Dubana
19:00- Poetický večer s hudbou Jána “Ponku” Dubna

Plagát (PDF, 2,0 MB)

Tešíme sa na vás!

Štúrovska Filipika je súčasťou cyklu podujatí na tému: "Slovania - ako tu žili, čo nám zanechali." Patrí k aktivitám novej Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorú Rada Európy certifikovala v roku 2011.