Týždeň vedy a techniky 2022 v SNM – Prírodovednom múzeu

od 7. 11. 2022, 09:00 do 13. 11. 2022, 17:00

Týždeň vedy a techniky 2022 v SNM – Prírodovednom múzeu

Pozývame Vás na návštevu SNM – Prírodovedného múzea, kde sme pre Vás pri príležitosti Týždňa vedy a techniky pripravili zaujímavý program. V prípade školských skupín účasť na prednáškach treba vopred nahlásiť a rezervovať si miesto (jozef.somogyi@snm.sk, 02/20469127), keďže kapacita je obmedzená. Po zaplatení vstupného je účasť na programe zdarma. Vstup na prednášky pre verejnosť je volný a netreba sa nahlasovať.

8. 11. o 10.00 h Orchidey Slovenska

prednáša RNDr. Pavol Mereďa, PhD.
Orchidey patria k najkrajším a druhovo najpočetnejším skupinám rastlín. Zaraďujeme ich však aj k najvzácnejším, najohrozenejším a v mnohých ohľadoch aj k najzáhadnejším druhom v rastlinnej ríši. Hoci v bežných predstavách ľudí ide o tropické organizmy, nájdeme ich aj na Slovensku a dokonca aj vo vysokohorskom tatranskom prostredí. Na prednáške sa dozvieme aké druhy orchideí sa na Slovensku vyskytujú, kde ich najčastejšie nájdeme, prečo sú také vzácne a tajomné a čo môžeme spraviť pre ich ochranu. 

9.11. o 10.00 h Ochrana a monitoring vtáctva na Slovensku 

prednáša Mgr. Ján Gúgh
Na prednáške so zameraním na ochranu a monitoring vtáctva na Slovensku sa oboznámime s praktickými otázkami týkajúcimi sa ornitológie, ochrany druhov a ich monitoringu. 

9. 11. o 17.00 h Ochrana a monitoring vtáctva na Slovensku 

prednáša Mgr. Ján Gúgh 
Na prednáške so zameraním na ochranu a monitoring vtáctva na Slovensku sa oboznámime s praktickými otázkami týkajúcimi sa ornitológie, ochrany druhov a ich monitoringu.  Prednáška sa konaná pre verejnosť. Vstup volný a netreba sa nahlasovať.

10. 11. o 10.00 h Výskum kozmického odpadu u nás a v zahraničí

prednáša Mgr. Matej Zigo
Od prvého štartu na obežnú dráhu okolo Zeme ubehlo už mnoho rokov a ľudstvo za tento čas prišlo na ich široké využitie, od telekomunikácie, cez navigáciu až po rôzne vedecké účely. Avšak veľká premávka na týchto dráhach vytvorila nový problém, čo s objektami po skončení ich misie alebo v momente, keď sa ich funkcionalita stratí. Objavil sa pojem Kozmického odpadu. Takýto materiál sa začína na obežných dráhach hromadiť a tvorí veľké nebezpečenstvo pre ešte bežiace misie, nové misie, ale pre misie s ľudskou posádkou. 

Dnes už poznáme mnoho spôsobov ako dané objekty monitorovať a charakterizovať ich dráhy, či materiálové vlastnosti, vďaka bežným astronomickým prístrojom a meraniam, ktoré používame pre popis prírodných materiálov asteroidov. Týmito metódami, vieme získať dôležité dáta, vďaka ktorým sa dá minimalizovať riziko zrážok dvoch kompaktných objektov alebo navrhnúť misiu, ktorá by fyzicky daný objekt odniesla z danej obežnej dráhy. 

Prednáška sa bude venovať definícii spomínaného problému, vymedzeniu základných pojmov a metód, ktoré nám môžu pomôcť pri stabilizácii danej populácie. Zároveň sa pozrieme ako je to s výskumom v iných Európskych krajinách, ale aj na Slovensku, a či aj Slovensko dokáže dopomôcť pri riešení týchto problémov. 

10. 11. o 17.30 h Hviezdna obloha jesenných večerov 

prednáška: RNDr. Katarína Maštenová

Od posledného októbrového víkendu sa náš život opäť riadi stredoeurópskym pásmovým časom. Pre astronóma, ktorý chce pozorovať nočnú oblohu a zaujímavé objekty na nej je to  výhoda. Voči letnému času sa o hodinu skôr stmieva a obloha vo večerných hodinách na jeseň dáva šancu pozorovať mnohé zaujímavé objekty. Po zotmení je nad južným obzorom Mliečna cesta s množstvom hmlovín a hviezdokôp v najlepšej / nad obzorom najvyššej možnej pozorovacej polohe. Len si nájsť tmavé miestečko bez rušivého pouličného osvetlenia, zobrať si malý astronomický ďalekohľad a mapku na hľadanie objektov a môžeme začať objavovať. Na tohtoročnej jesennej večernej oblohe sú okrem hviezdnych objektov aj dve najväčšie planéty Slnečnej sústavy – Jupiter a Saturn. U týchto planét v ďalekohľade vidíme aj ich najjasnejšie mesiace a ich pohyb „v priamom prenose“. Saturn nás už pri zväčšení 40 a viacnásobnom poteší krásnym prstencom. Pokiaľ sa nám podarí skombinovať ďalekohľad aj s fotením, môžeme „uloviť“ veľké množstvo prekrásnych snímok a zažiť veľa príjemných chvíľ pri ďalekohľade ešte bez veľkých nočných mrazov. Prednáška sa konaná pre verejnosť. Vstup volný a netreba sa nahlasovať. Plagát

Plagát

Kontakt

Školské skupiny sa vopred nahlasujú a rezervujú si miesto na jozef.somogyi@snm.sk alebo 02/20469127, keďže kapacita je obmedzená.

Informácie pre návštevníkov

V prípade školských skupín účasť na prednáškach treba vopred nahlásiť a rezervovať si miesto (jozef.somogyi@snm.sk, 02/20469127), keďže kapacita je obmedzená. Po zaplatení vstupného je účasť na programe zdarma. 

Vstup na prednášky pre verejnosť je volný a netreba sa nahlasovať.

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt