Informácie pre návštevníkov

Návštevnícky poriadok

Návštevnícky poriadok SNM - Múzea bábkarských kultúr a hračiek nájdete tu. (PDF, 1,5 MB)

Prístup do objektu pre osoby ZŤP 

Múzeum nie je vybavené bezbariérovým prístupom, nakoľko sa jedná o pôvodný interiér zámku. Napriek tomu je prístup pre imobilných návštevníkov bez asistencie možný na nádvorie hradu a do prízemných častí expozícií či výstav. Pri pohybe po interiéri zámku sú k dispozícii pracovníci múzea, keďže tu už treba prekonávať schody a prahy. 

Kde sa občerstviť? 

Hradná cukráreň Castanea sa nachádza priamo v historickom prostredí kaštieľa. Vychutnať si atmosféru hradnej cukrárne môžete denne v čase od 10.00 do 19.00 hod. Útulná cukráreň ponúka široký sortiment vždy čerstvých zákuskov a koláčov, medzi ktorými nechýbajú gaštanové špeciality. Hradný bufet ponúka možnosť rýchleho občerstvenia. 

Čo ešte môžete navštíviť? 

Modrokamenská kalvária sa nachádza priamo pred hradom, a je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. Svojim umiestnením v krásnej prírode pri hrade púta pozornosť návštevníkov. Založená bola grófom Pavlom Balašom a jej popis a prvá zmienka pochádza z roku 1789. Výstup na ňu trvá pol hodinu.

Trúbiaci kameň je andezitová skala veľká asi  2 m, vystupujúca zo sopečného brala, je v nej ručne vyrobená diera. Podľa povesti signály z Trúbiaceho kameňa slúžili na orientáciu Turkom. Nachádza sa v obci Sucháň vzdialenej od Modrého Kameňa asi 15 kilometrov. 

Termálne kúpalisko Dolná Strehová, sa tiež nachádza v okrese Veľký Krtíš, medzi okresnými mestami Lučenec a Veľký Krtíš. Areál termálneho kúpaliska je v obci Dolná Strehová, ktorá je vzdialená od mesta Modrý Kameň a múzea 16 kilometrov. 

Kde sa ubytovať? 

Možnosť ubytovania ponúka turistická ubytovňa priamo v meste Modrý Kameň. 

Hotel Róza Koprovnica je vzdialený od Modrého Kameňa 5 km a nachádza sa za obcou Dolné Strháre. Ponúka možnosť ubytovania aj stravovania. 

Ako sa k nám dostanete? 

Hradné múzeum stojí nad rovnomenným mestom Modrý Kameň, päť kilometrov od okresného mesta Veľký Krtíš. Zrúcaniny gotického hradu sú viditeľné z hlavných cestných ťahov vedúcich z juhu. Ak prichádzate zo severnej strany (od Zvolena), odbočka na hrad je hneď na začiatku Modrého Kameňa. K múzeu vedú dve prístupové komunikácie. V blízkosti múzea je parkovisko vhodné aj pre autobusy.

Interaktívna maľovaná cyklomapa Novohrad deťom (otvorí sa v novom okne)

Hypertextový odkaz na interaktívnu maľovanú mapu Novohradu