Týždeň vedy a techniky

od 7. 11. 2016, 00:00 do 11. 11. 2016, 17:15

Týždeň vedy a techniky

V rámci "Týždňa vedy a techniky na Slovensku" sme pripravili zaujímavý program jednak pre školy, jednak pre širokú verejnosť. Programy sa uskutočnia v Prírodovednom múzeu na Vajanského nábreží na 3. poschodi v "Objavovni".

PROGRAM PRE ŠKOLY (záujem treba nahlásiť dopredu, keďže kapacita prednáškovej miestnosti je obmedzená):

8. 11. 2016 – 9.30h: RNDr. Marek Vaculík, PhD. - Pohľad do mikrosveta rastlín

Rastlina je dômyselný živý organizmus, ktorý sa skladá z miliónov buniek zoskupujúcich sa do pletív. Pletivá sú teda súbory buniek približne rovnakého tvaru, ktoré sú prispôsobené na vykonávanie rôznorodých funkcií. Prezentácia nás prenesie do ľudskému oku neviditeľného, tajomného sveta rastlinných buniek a pletív, ktorý je veľmi rozmanitý a čiastočne tiež podmieňuje aj diverzitu jednotlivých rastlinných druhov na planéte, pričom spoločne poodhalíme tajomstvá ich fungovania. Niektoré zaujímavé štruktúry si pozrieme aj priamo v mikroskope.

 9. 11. 2016 – 9.30h: Doc. RNDr. Lucia Kršková, PhD. - Zvieratá blízke–vzdialené....alebo etológia ako vedná disciplína a jej poslanie

Etológia je vedná disciplína, ktorá nám pomáha bližšie pochopiť správanie zvierat, ale aj nás samotných. Vďaka nej sa dozvedáme ako živočíchy navzájom komunikujú, ako spia, ako si hľadajú partnerov a vychovávajú deti, aké emócie prežívajú, ale aj to do akej miery sa podobajú/ nepodobajú nám ľuďom.

10. 11. 2016 – 9.30h: RNDr. Ján Budaj, PhD. - Exoplanéty, hnedí trpaslíci a iné "exo-"tické objekty

Na prednáške sa oboznámime s tým, čo sú to hnedí trpaslíci a exoplanéty, ako ich môžeme objaviť, urobíme si prelet atmosférou takého objektu a spomenieme niekoľko exotických objektov objavených v posledných rokoch.

 11. 11. 2016 – 9.30h: RNDr. Ivona Kautmanová, PhD. - Význam húb v prírode a pre človeka

Stánok vedy a techniky od utorka do piatku od 10.00 do 13.00h v Zasadačke na 3. poschodí

PROGRAM PRE ŠIROKÚ VEREJNOSŤ: 

8. 11. 2016 – 17.30h: Doc. RNDr. Lucia Kršková, PhD. - Etológia a jej úloha pri pochopení sveta zvierat

Etológia je vedná disciplína, vďaka ktorej je nám svet zvierat čoraz bližší. Prináša nám odpovede na mnohé zaujímavé otázky typu: Sú ryby naozaj nemé? Prečo si malpy kapucínske pichajú do očí? Ako spia veľryby? Dokážu sa potkany smiať?

10. 11. 2016 – 17.30h: RNDr. Ján Budaj, PhD. - Hnedí trpaslíci, exo-planéty a iné "exo-"tické objekty

Na prednáške sa oboznámime s tým, čo sú to hnedí trpaslíci a exoplanéty, ako ich môžeme objaviť, urobíme si prelet atmosférou takého objektu a spomenieme niekoľko exotických objektov objavených v posledných rokoch.

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt