Futbal pod hákovým krížom. Príbeh Leopolda „Jima" Šťastného

od 8. 9. 2020 do 31. 7. 2021

Futbal pod hákovým krížom. Príbeh Leopolda „Jima" Šťastného


V predvečer Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia slávnostne otvoríme výstavu, ktorej cieľom je poukázať na zhubné pôsobenie nacistickej ideológie vo futbale. Výstava dáva možnosť porovnať vývoj organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred a po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Zachytáva implementáciu rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov" z organizovaného futbalu až po snahu o ich fyzickú likvidáciu.

V kontexte tejto tragickej histórie prinášame príbeh jedného z najlepších futbalistov Slovenska medzivojnového obdobia a neskoršej trénerskej legendy Leopolda „Jima" Šťastného, ktorý výrazne ovplyvnil smerovanie futbalu na Slovensku i v Rakúsku.

Slovenská pravda 2. apríla 1940 uverejnila nariadenie náčelníka SFS, ktorým sa občanom židovskej národnosti od 1. mája 1940 zakazuje športová a funkcionárska aktivita. Leopold „Jim" Šťastný musel z trávnikov odísť, no aj vďaka obetavým funkcionárom, hráčom a fanúšikom vojnu prežil a zostal pri futbale. Jeho rodina nemala toľko šťastia.