U nas na Spišu

od 12. 9. 2013 do 31. 8. 2016

U nas na Spišu

"Spiš krasni, bohati, dze Visoke Tatri, dze čerstvi bistri ľud, chto tam idze, spatri."

 

Slovenské národné múzeum-Spišské múzeum v Levoči Vás pozýva na výstavu U NAS NA SPIŠU. Ako sa žilo U nas na Spišu? Ako sa ľudia odievali, čo slávili, ako žili svoj „obyčajný“ život, ako sa menilo ich tradičné ponímanie sveta? To sú otázky, na ktoré chce odpovedať táto výstava. Zaspomínajme si spolu na časy, keď všetci vedeli čo je to „fertuch“ či „šurc“, keď každý dom mal na „šparhece harenc“, keď najkrajším odevom bola modrotlačová skladaná „farbarka“ a všetky sviatky v roku i výnimočné udalosti v života človeka sa neobišli bez návštevy kostola a slávenia svätej omše. Vyšívané čepce, zástery, kroje sviatočné i všedné, modrotlačové formy, keramické džbány a riady, drevené plastiky a hračky, kovové zvonce, či formy na medovníky, odkryjú ozveny sveta, ktorý sa pomaly míňa a stráca. Toho sveta, ktorý bol po dlhé storočia vytváraný rukami našich predkov v prostredí, ktorému teraz hovoríme ľudové či dedinské.

Autorský kolektív výstavy – U nas Spišu – ju poskladal výlučne zo zbierkového fondu SNM-Spišského múzea v Levoči. Pohľadom na jednotlivé zbierky a kolekcie zbierkových predmetov poukáže na človeka, ktorý ich vytvoril, používal a zachoval.

 

Výstava chce byť aj poctou všetkým, ktorí sa dlhodobo snažili zachovať poklady miestnej ľudovej kultúry. Všetkým pracovníkom, ktorí sa zameriavali na dokumentovanie, zber, spracovanie a zachovanie ľudových a ľudovoumeleckých predmetov. Výstava je inštalovaná na viac ako 500 m2 a je na nej prezentovaných 450 exponátov.

 

Dlhodobo k najvýraznejším postavám levočského a spišského národopisu patrila PhDr. Mária Felberová. Práve z jej práce vychádza celý zbierkový etnografický fond múzea a mnohovrstevná teoretická činnosť. Výstavou si chceme pripomenúť aj jej prácu, ktorá prispela k tomu, že mnoho výnimočných artefaktov a exponátov našlo svoje miesto v depozitároch múzea, že mnoho spomienok ľudí bolo zaznamenaných a mnoho tradícií nezanikne úplne.

 

Budova múzea, Nám. Majstra Pavla 40, Levoča.

Výstava je pre verejnosť otvorená od 12. septembra 2013 denne od 9:00 do 17:00 (ak nebude oznámené inak).