Na začiatku bolo písmeno

od 15. 5. 2013 do 9. 9. 2013

Na začiatku bolo písmeno

20. výročiu nadviazania diplomatických vzťahov medzi Bulharskou republikou a Slovenskou republikou a 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v SR, Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave a Cyrilo-metodské vedecké centrum Bulharskej akadémie vied venovali výstavu Na začiatku bolo písmeno.

Dňa 15. mája 2013 za prítomností slovenskích vysokopostaveních predstaviteľov štátnej správy, najvyšších predstaviteľov Pravoslávnej a Katolíckej cirkvi na Slovensku - arcibiskup Rastislav a arcibiskup Zvolenský, diplomatickích predstaviteľov, starostov miest a regiónov, novinárov a členov bulharského združenia, žijúcich v Bratislavskom kraji, výstava bola slávnostne otvorená od jej excelencie veľvyslankyni Bulharskej republiky v Slovenskej republike pani Margarita Ganeva spolu s podpredsedníčkou Národnej rady Slovenskej republiky pani Janou Laššákovou.

 

Doc. Slavia Barlieva, riaditeľka Cyrilo-metodského vedeckého centra Bulharskej akadémie vied podrobne predstavila expozíciu, ktorá pozostáva z 25 plagátov, tematicky rozdelených do niekoľkých skupín:

  • Grafická kultúra z oblasti Bulharska od staroveku do pokrstenia Bulharov;
  • Vznik azbuky – príbehy zo života: Cyrilometodská éra z perspektívy byzantskej kultúrnej tradície;
  • Veľkomoravská misia – archeologické artefakty z Veľkej Moravy; Kyjevské hlaholské listiny; Cyril a Metod v Ríme; pápežské listy; odsúdenie Metoda, Reichenau; smrť Metoda a vyhnanie ich žiakov z Moravy;
  • Knieža Boris a nové literárne centrá Bulharského cárstva;
  • Epigrafské pamätihodnosti s hlaholskými písmenami (grafity, amulety, pamätné stĺpy) zo severovýchodného Bulharska: jednota Plisko - Preslavskej a Ochridskej tradície - Savina  kniha a Assemaniovo evanjelium;
  • Zavedenie cyriliky - písomné pamiatky v hlaholike a cyrilike z 10.-11. Storočia;
  • Rozvoj tradície v nábožensko-kultúrnom aspekte – pamätihodnosti pravoslávnych Slovanov, chorvátska hlaholská tradícia a západoslovanská tradícia uctievania si Svätých apoštolov.

K takto popísaným plagátom boli pridelené modely stredovekých rukopisov z vedeckého archívu BAN (Bulharská akadémia vied).

 

Výstava bola vhodnou príležitosťou pre odovzdanie vyznamenaní Bulharskej akadémie vied osobnostiam, ktoré sa zaslúžilí o šírenie bulharského jazyka a kultúry na Slovensku. Vyznamenané boli doc. Mária Dobrikova – vedúca katedry Slovakistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, Dr. Mária Košková – autorka Bulharsko-slovenského slovníka (viac informácie na http://www.bulkis.sk/zbierkaSK.htm) a dlhoročná riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu Elena Arnaudova.

 

 

Toho istého dňa popoludní sa v Hudobnej sieni na Bratislavskom hrade uskutočnila prednáška na tému - Sv. Cyril a Metod medzi svätými - patrónmi Európy v podaní riaditeľky Cyrilo-metodského vedeckého centra Bulharskej akadémie vied doc. Slavie Barlievej.