NOC VÝSKUMNÍKOV 2013
27. 9. 2013, 09:00 - 23:55
Program 7. ročníka medzinárodného podujatia Noc výskumníkov 2013 v Prírodovednom múzeu SNM v Bratislave Vám umožní zoznámiť sa s vedou ako hrou -- prezentácie moderných metód a výsledkov vedných odborov prírodných vied; no zároveň je trocha i retro - tento rok si totiž Slovenské národné múzeum pripomína 120. výročie svojho založenia.
Všetky expozície a výstavy SNM-PM sú v deň Noci výskumníkov otvorené od 9 h do 24 h (posledný vstup o 23,30 h)
9,00 - 12,00 h.
Život s vedou - diskusné dopoludnie pre školskú mládež s vedcami, spojené s ukážkami a prezentáciou ich práce
9,00 h. Zoológia zajtrajška diskusia s významným slovenským vedcom .
zoológ RNDr. Milan Kozánek, CSc., Ústav zoológie SAV
Bezstavovce, najmä hmyz sú kľúčovou súčasťou všetkých ekosystémov a rozhodujúcou mierou sa podieľajú na ich fungovaní. Využitie poznatkov o ich biológii otvára nové možnosti pri tvorbe biotechnologických procesov. Bezstavovce produkujú nepreberné množstvo biomolekúl, ktoré sú využiteľné prakticky vo všetkých priemyselných odvetviach.
10,20 h.
Doc. RNDr. Oľga Holá, PhD., Ústav fyzikálnej chémie a chemickej fyziky FCHPT STU
Moderné diagnostické a terapeutické fyzikálno-chemické metódy v radiológii a nukleárnej medicíne. Princípy CT, MRI, sonografie, gamagrafie, PET. Súčasťou prednášky je aj videofilm z tejto oblasti.
15,00 - 20,00 h. prednášky a diskusie pre verejnosť
15,00 h
Bunky, ktoré poháňajú život; Ing. Alexandra Zahradníková, DrSc., Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV
Telesné pozostatky sv. Klimenta, Cyrila a Metoda podľa písomných prameňov; PhDr. Vladimír Turčan, Archeologické múzeum SNM
17,00 h
18,30 h
14,00 h
vernisáž novej interaktívnej výstavy pre deti , no nielen pre ne
DOTYKY S ROZMANITOSŤOU (kurátor Július Rosa)
spoločná interaktívna výstava Slovenskej akadémie vied a Slovenského národného múzea predstaví niekoľko pohľadov a prístupov k bádaniu a dotykov s témou rozmanitosti života, ktorá je ohromujúco široká a hlboká a ktorá potrebuje ochranu.
popoludnie v SNM: 13,00-16,00 h.
· poradenská služba – určovanie prineseného prírodovedného materiálu (expozícia 3. poschodie)
· lektorát v expozíciách (minimálne pre 5 osôb)
· vedomostná súťaž a kvíz v expozíciách SNM-PM
· astronomické pozorovanie počas dňa (v prípade priaznivého počasia) 13,00 -15,00 h. slnečná aktivita astronomickými ďalekohľadmi s filtrami v bielom svetle a pozorovanie aj slnečnej koróny a chromosféry
· FYZIKA V ŽIVOTE - jednoduché vysvetlenie zdanlivo komplikovaných javov 14,00 -16,30 h. (v spolupráci s pedagógmi a študentami Školy pre mimoriadne nadané detia gymnázia, Skalická 1, BA)
stánok EÚ podujatia „Noc výskumníkov“
stretnutie s vedeckými pracovníkmi a kurátormi SNM-PM; prezentácia jednotlivých vedných odborov SNM-PM v samostatných prezentačných stánkoch; veda ako hra; metódy a výsledky dnešného výskumu prírodných vied, ale tiež trocha nostalgie s retro - metódami poznávania prírody; pokusy a dôkazy; praktické ukážky laboratórneho spracovania pre vedecký výskum
Antropológia SNM-PM
Stretnutie s ľuďmi z minulých tisícročí
Rozpoznávanie pravekých a stredovekých ľudských kostrových pozostatkov, rekonštrukcia a ich určovanie.
Botanika SNM-PM
Jesenné metamorfózy
· výrazní zástupcovia jesenného aspektu (ukážky živých rastlín)
· rozmanitosť plodov a semien (ukážky rôznych plodov a semien)
· pozorovanie mikroštruktúr povrchu semien prostredníctvom optickej techniky
· ukážky semien z historických kolekcií (najmä zo zbierky A. Kmeťa)
· uhádni čo to je – hravý kvíz nielen pre deti
HUBY
Vedecké bádanie kedysi a dnes
Porovnanie práce vedcov (mykológov) v minulosti a dnes.
· Pozorovanie mikroskopických znakov húb (výtrusy a iné) v klasickom svetelnom mikroskope, ich ručné meranie a zakresľovanie, a v digitálnom mikroskope, kde sa dáta a fotografie ukladajú a editujú v elektronickej forme.
· Ukážky vedeckej ilustrácie húb v prácach mykológa Mgr. Jána Červenku
Prezentácie:
Čo (ne)vieme o botanickej zbierke A. Kmeťa
Najkrajšie a najvzácnejšie huby
Mineralógia SNM-PM
Vlastnosti minarálov, hornín a ich určovanie
Prezentácia základných fyzikálnych a chemických vlastnosti minerálov, fluorescencia, štúdium pod mikroskopom. Návštevníci sa zoznámia s rôznymi minerálmi a základnými typmi hornín s dôrazom na charakteristické determinačné znaky.
Paleontológia SNM-PM
Odhaľovanie tajomstiev ukrytých v skamenelinách
Skameneliny živočíchov a rastlín v sebe ukrývajú množstvo informácií, ktorých odhaľovanie je zložitý proces. Paleontológovia Vás oboznámia s niektorými diagnostickými metódami používanými na získanie informácií o vzhľade živočíchov, ich životných podmienkach, či dobe, v ktorej žili.
Ako konzervovať a preparovať skameneliny
Odborné poradenstvo ako konzervovať alebo preparovať skameneliny ku konkrétnym prineseným vzorkám, spojené s ukážkou mechanickej preparácie skamenelín z rôznych typov hornín.
Zoológia SNM-PM
Ukážky z odborného spracovania a preparačných techník používaných v zoológii. Ukážky našich sov a analýza ich potravy z vývržkov. Prezentácia a diskusia k odborným činnostiam oddelenia.
Miniplanetárium - astronómia
Projekcia hviezdnej oblohy, rozprávanie pod hviezdami o tom, čo je možné na oblohe pozorovať aj o novinkách astronómie
Zázračná príroda (fyzika/chémia ako ju možno nepoznáte)
· supravodivosť
· magnetická levitácia
· ako získať čistú, zdravú vodu?
Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU (prezentačný stánok,Zimná záhrada)
Chémia pre kultúrne a umelecké dedičstvo
Poznanie materiálového zloženia, poškodenia a degradácie umeleckých a historických artefaktov / predmetov napomáha vytvárať podmienky pre správne ošetrenie / ochranu a náležitú starostlivosť o zbierkových predmetov; pre ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva. Zaujímavé historické receptúry, používané materiály, lazúry, pigmenty, lepidlá a pôvod ich zložiek, ktorými sú prírodné látky (korene, riasy, živočíchy, horniny a pod). Ukážky vykonaných materiálových a technologických prieskumov na exponátoch zo slovenských múzeí a galérií a ochrany predmetov a objektov kultúrneho dedičstva - kníh, dokumentov, výtvarného umenia; projekt záchrany voskovej sochy sv. Uršule z Múzea Červený Kameň od historického, cez chemickotechnologický a reštaurátorský prieskum až po reštaurátorský zásah. Praktické ukážky zamerané na sledovanie štruktúry materiálov – textílií, vlákninového zloženia papiera mikroskopickými metódami s on-line vizualizáciou na monitore počítača; prípravy pigmentov podľa historických receptúr, ukážky prípravy modelových vzoriek a ich správania počas simulovaného urýchleného starnutia.
večer pred budovou SNM do 24,00
Pozorovania večernej oblohy astronomickými ďalekohľadmi (planéty – Venuša, Saturn a zaujímavých objekty hviezdnej oblohy)
Zmena programu vyhradená; na všetky podujatia NV je vstup voľný
-----------
Vzhľadom na možnosti priestorov je potrebné dohodnúť návštevu pre skupiny vopred na objednávku - mailom mastenova@snm.sk / koubova@snm.sk príp. tel.: 02-20469154 / 02-20469127
-----------
Informácie k ďalšej návšteve múzea
Otváracie hodiny
Vstupné
Informácie pre návštevníkov
Program
Kontakt