Veľká Morava

od 7. 8. 2015 do 1. 11. 2015

Veľká Morava

   Medzinárodná putovná výstava Veľká Morava a počiatky kresťanstva bude po premiére v Brne a následnej zastávke v Prahe uvedená na záver svojho putovania i v Bratislave v priestoroch Slovenského národného múzea – Historického múzea.
   Na výstave je možné vidieť rozsiahle súbory honosných veľkomoravských šperkov – náušníc, gombíkov, náhrdelníkov a prsteňov, ale taktiež súbory vojenskej výstroje a výzbroje (meče, ostrohy, sekery), či umelecky a remeselne spracované predmety z kostí a parohu (napr. hracie žetóny). Návštevníkom je prezentovaných takmer 1400 vzácnych archeologických nálezov zapožičaných z 30 inštitúcii z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska a Poľska.

   Súčasťou výstavy sú modely vybraných veľkomoravských kostolov a objektov (napr. Uherské Hradiště – Sady, Břeclav – Pohansko alebo Mikulčice), ktoré vychádzajú z najnovších vedeckých poznatkov a sú zhotovené unikátnou technológiou živicových odliatkov.

   Na výstave je inštalovaná interaktívna miestnosť, ktorej súčasťou sú napríklad repliky predmetov, komiks približujúci archeológiu a život na Veľkej Morave či dotykové obrazovky s tematickým programom. Návštevníkov čaká aj veľkolepý katalóg, predaj replík veľkomoravských šperkov a razba vlastnej mince.

   Výstava je súčasťou projektu „Velká Morava a 1150 let křesťanství ve středu Evropy“. Viac informácii o projekte si môžete pozrieť na stránke projektu.