Komentované prehliadky Etnografického múzea

30. 12. 2023, 10:30 - 14:30

Komentované prehliadky Etnografického múzea

Nestihli ste tento rok navštíviť Etnografické múzeum? Radi by ste sa dozvedeli viac o tom, čo v ňom nájdete? Využite možnosť zúčastniť sa komentovaných prehliadok, na ktoré Vás pozývame predposledný deň tohto roka. V sobotu 30. 12. 2023 Vás v čase o 10.30 hod. a 14.30 hod. prevedie naša lektorka národopisnou expozíciou a aktuálnymi výstavami.

Milovníci hradov a modelov si prídu na svoje na výstave Hrady Turca a ľudovú kultúru očami mladých – študentiek a študentov škôl umeleckého priemyslu z Trenčína a Ružomberka uvidíte na výstave Dotyky s ľudovou kultúrou s podtitulom Kraj – zem – krajina.

Národopisná expozícia Etnografického múzea pozostáva z troch tematických celkov, pričom v prvej časti „Človek a pôda“ sa dozviete viac o hlavnom zdroji obživy dedinského ľudu na našom území, ktorým bola práca na poli a chov hospodárskych zvierat.

V druhej časti „Človek a materiál“ bližšie preskúmate materiály, ktoré naši predkovia najčastejšie spracovávali – ako je drevo, prútie a traviny, textilné vlákna, hlina či kov a kameň.

V časti „Človek a odev” nájdete ľudový odev z rôznych kútov Slovenska určený na rôzne príležitosti.

Slovenské národné múzeum v Martine sprístupnilo verejnosti národopisnú expozíciu v Etnografickom múzeu v rokoch 1974 – 1975 a už takmer 50 rokov rozpráva o tradičnej kultúre na území Slovenska. Nenechajte si ujsť príležitosť zažiť prehliadku múzea v sprievode lektorky a naučiť sa tak viac o spôsobe života našich predkov.