Víkend otvorených parkov a záhrad v Martine

od 31. 5. 2024, 18:00 do 1. 6. 2024, 17:00

Víkend otvorených parkov a záhrad v Martine

Muzeálna záhrada pri Slovenskom národnom múzeu v Martine ožije ďalším ročníkom Víkendu otvorených parkov a záhrad. V piatok 31. mája 2024 rozozvučí záhradu koncert jazzovej kapely Baron Haze, v sobotu 1. júna 2024 sa stretneme pri komentovaných prehliadkach a spoznávaní prírody od 11.00 do 17.00 hod. Slovenské národné múzeum v Martine sa do podujatia, ktoré organizuje Národný trust, n. o., zapája už od roku 2018.

Podujatie odštartuje v piatok o 18.00 hod. koncertom česko-slovenskej hudobnej formácie Baron Haze. Baron Haze, na čele so speváčkou Simonou Hulejovou, je fúziou rôznych žánrov ako worldmusic, progressive soul a jazz. Harmonické postupy sú moderné s využitím mnohých modálnych a jazzových prvkov. Okrem línie spevu, ktorá je dominantná, dostávajú priestor aj inštrumentalisti využívajúci prvky improvizácie. Baron Haze bol ocenený Slovenskou jazzovou spoločnosťou a cenou SOZA za autorskú skladbu Stepping into the light. Koncert je spolufinancovaný z Fondu na podporu umenia.

Počas prvej júnovej soboty si budete môcť vychutnať komentované prehliadky, na ktorých Vás zoznámime s históriou deväťdesiatročnej muzeálnej záhrady pri Slovenskom národnom múzeu v Martine a s jej rastlinnými obyvateľmi. Komentované prehliadky sa budú začínať o 12.00, 14.00 a 16.00 hod.

Okrem toho budete môcť obdivovať mäsožravé rastliny, orchidey či kaktusy na predajnej výstave. Ich pestovatelia Vám dajú dobré rady pri ich pestovaní. Na podujatí nájdete aj predajnú výstavu preparovaného hmyzu a motýľov či výstavu hornín a minerálov. Budete môcť spoznávať aktuálne kvitnúce rastliny a od bylinkárok si budete môcť kúpiť aj rastlinné produkty.

Pre najmenších návštevníkov budú pripravené tvorivé dielne a aktivity, o ktoré sa postará OZ Turiec pre deti.

Poznáte burzu rastlín – tzv. plant swap? Pri výmene rastlín môžete obohatiť svoju domácu flóru o nové kúsky, ktoré si môžete vymeniť s ostatnými návštevníkmi.

Parky a záhrady sú neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou nášho života. V dňoch 31. 5. – 2. 6. 2024 pozýva hlavný organizátor podujatia Národný Trust n. o. na prechádzky a návštevu do viac ako 100 parkov a záhrad po celom Slovensku. Témou XVI. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré sa odohráva vo viac ako 20 európskych krajinách, je „Päť zmyslov v záhrade“.

Tešíme sa na Vás v muzeálnej záhrade!