Čokoláda v Československu

od 29. 9. 2022 do 13. 11. 2022

Čokoláda v Československu

Snáď najobľúbenejšou príchuťou, ktorú nájdeme v dezertoch a nespočetnom množstve sladkostí, je čokoláda. Len ťažko si dnes vieme predstaviť svet bez nej, hoci jej používanie nemá až takú dlhú históriu. 

V zbierkach bratislavského Múzea obchodu predstavujú čokoláda, kakao či rôzne čokoládové cukrovinky jeden veľký farebný a originálny svet. Spoznať ho môžete v Etnografickom múzeu na výstave Čokoláda v Československu do 13. novembra 2022. 

Čokoládový a cukrovinkársky priemysel patril medzi najvýznamnejšie odvetvia potravinárskeho priemyslu v Československu. Vďaka svojej tradícii, ktorá sa začala budovať už od polovice 19. storočia postupným zakladaním viacerých tovární na výrobu čokolády v rakúsko-uhorskej monarchii, mal už v období po prvej svetovej vojne nálepku tradičnej továrenskej výroby. 

Hoci po rozpade monarchie stratili čokoládové fabriky na území Československa veľké množstvo odbytísk i dôležitej konkurencie, najmä po roku 1920 nastal veľký rozmach v zakladaní nových tovární na čokoládu a cukrovinky. Postupom času sa ich počet vyšplhal na 180 menších či väčších, ktoré zamestnávali okolo 20 000 zamestnancov. 

Návštevníci výstavy Čokoláda v Československu sa okrem tradičných výrobcov čokolády na území bývalého Československa dozvedia aj to, že okrem továrenskej výroby bola veľmi rozšírená i výroba čokolády remeselne, drobnými cukrármi. Súčasťou výstavy sú dobové obaly, reklamy a iné predmety súvisiace s výrobou a predajom čokolády. 

Plagát

Kontakt pre bližšie informácie 

Mgr. Milena Kiripolská
tel.: 043/ 24 54 223
e-mail: milena.kiripolska@snm.sk