Miri luma/Môj svet

od 12. 4. 2023 do 31. 5. 2023

Miri luma/Môj svet

Nechajte sa uniesť nostalgiou, spojenou s miznúcim starým svetom Rómov, ktorú vo svojich dielach zachytáva rómsky neprofesionálny výtvarník Dušan Oláh.

Pri príležitosti Svetového dňa Rómov vás pozývame na výstavu Miri luma/Môj svet, ktorú v termíne 12. 4. – 31. 5. 2023 v priestoroch Etnografického múzea v Martine pripravilo Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

Dušan Oláh patrí k najznámejším rómskym neprofesionálnym výtvarníkom na Slovensku. Intenzívne tvorí už od roku 1985. Zo svetových maliarov ho najviac ovplyvnili Salvador Dalí, Pablo Picasso, z domácich maliar, grafik a ilustrátor Albín Brunovský. V jeho tvorbe dominujú dve nosné témy – clivosť za odklonom od tradičných hodnôt a druhou významnou témou je príroda a krajina. V prvom prípade využíva takmer výlučne techniku tzv. bodkovania perom, čím dosahuje ilúziu grafiky. V druhom prípade využíva najmä akvarel, menej maľbu akrylovými farbami.

Diela Dušana Oláha boli ocenené na viacerých súťažiach tvorby neprofesionálnych výtvarníkov. Svoju tvorbu neprezentoval len na spoločných výstavách, ale má už sa sebou aj niekoľko autorských výstav. Jeho výtvarné diela sa nachádzajú nielen v súkromných, ale aj múzejných zbierkach, napríklad Múzea kultúry Rómov na Slovensku či Muzea romské kultury v Brne.

Svetový deň Rómov, pripomínaný 8. apríla, oslavuje rómsku kultúru a rozširuje povedomie o problémoch, ktorým Rómovia čelia. Dátum súvisí so vznikom Medzinárodnej rómskej únie, ktorá bola založená v roku 1971 v Londýne.

Plagát k podujatiu nájdete tu.

Kontakt

Mgr. Adriana Daneková
tel.: 043/ 24 61 111
e-mail: adriana.danekova@snm.sk

Informácie k ďalšej návšteve múzea

Otváracie hodiny
Vstupné 
Informácie pre návštevníkov
Program 
Kontakt