Spoznajte mäkkýše svetových oceánov so zberateľom Milanom Berešíkom
10. 2. 2024, 10:00 - 15:00
Zdobia Vám interiér mušle z návštev exotických krajín, pričom ani netušíte, čo sú zač? Ako sa nazývajú? A odkiaľ sa tu mušle vôbec vzali?
Na tieto, ale aj ďalšie otázky Vám odpovie zberateľ Milan Berešík počas autorského sprevádzania výstavou Mäkkýše svetových oceánov v Múzeu Andreja Kmeťa dňa 10. 2. 2024 medzi 10.00 – 15. 00 hod. Súčasťou sprievodných podujatí budú aj prednášky o 10.00 hod. a 13.30 hod.
Vlastník najväčšej slovenskej súkromnej zbierky morských mäkkýšov návštevníkom porozpráva viac o ulitníkoch a lastúrnikoch, ich zaujímavých tvaroch, sfarbení, konštrukcii ulít. Vo výstavných priestoroch si možno pozrieť umelo vytvorené dno oceánu, ktoré návštevníkov oboznámi s prostredím, v ktorom bezprostredne žijú. Jeho súčasťou sú teda i koraly, morské huby, ježovky, hviezdice a iné morské živočíchy.
Návštevníci uvidia stovky druhov schránok – “mušlí“ a dozvedia sa zaujímavosti o jednotlivých taxonomických vetvách týchto krásnych živočíchov. Oboznámia sa s históriou lovu a zberu mušlí, ako aj s ich využitím. Taktiež môžu obdivovať vybrané morské živočíchy ako kraby, ježovky a iné.
Zberateľ Milan Berešík sa o prírodu zaujímal už od malička. Tento záujem ho viedol k štúdiu špeciálneho chovateľstva v Prahe. Celý profesionálny život pôsobí ako herpetológ v Národnej zoologickej záhrade Bojnice, kde sa stará o hady a ďalšie plazy.
Svoju zbierku založil Milan Berešík pred takmer tridsiatimi rokmi. Dopomohla mu k tomu vášeň k cestovaniu. Na svojich expedíciách nielen spoznával, ale aj zhromažďoval zaujímavé druhy. Z viacerých exotických ciest si priniesol odhadom tritisíc unikátnych mušlí, neodmietne však ani kúsky získané výmenou medzi zberateľmi, darom od cestovateľov a vo veľkej miere i nákupom od obchodníkov, zberateľov a od domorodých obyvateľov.
Počas rokov rozširoval svoju zbierku a stal sa členom Českého klubu sběratelů lastur. Aktuálne sa jeho zbierka skladá zo stovky druhov ulít a lastúr rôznych tvarov a veľkostí od 1 do 70 centimetrov a rozrastá sa aj o iné morské živočíchy. Vystavené druhy sa vyskytujú hlavne v teplejších oblastiach oceánov a morí – v Indickom oceáne, Karibiku, Indočíne, Filipínach, Oceánii, ale aj Stredozemnom mori či okolí Afriky.