Koncert k výročiu vzniku Československej republiky

27. 10. 2022, 18:00 - 19:30

Koncert k výročiu vzniku Československej republiky

Koncert orchestra Martinů Strings Prague pripomenie v Martine 104. výročie založenia spoločnej Československej republiky. V rámci Dní českej kultúry sa pražské sláčikové zoskupenie predstaví v Turčianskej galérii v Martine. 

V Martine sa opätovne český sláčikový orchester Martinů Strings Prague predstaví. Počas desiatich rokov svojej existencie odohral množstvo koncertov doma i v zahraničí, uviedol premiéry českých i zahraničných skladateľov a spolupracoval s výnimočnými sólistami. Sólistom aktuálneho koncertu bude violončelista Petr Malíšek. 

Na koncerte zaznie Serenáda č. 2 Bohuslava Martinů v aranžmá pre sláčikový orchester, skladba Pokoj lesa od Antonína Dvořáka, Rondo G moll pre violončelo a sláčiky op. 94 od toho istého autora a Serenáda C dur op. 48 od Petra Iľjiča Čajkovského. 

Vystúpenie Martinů Strings Prague zorganizovali Český spolok v Košiciach, Český spolok v Martine a Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Čechov na Slovensku. Koncert je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. 

Petr Malíšek absolvoval Pražské konzervatórium a Akadémiu múzických umení v Prahe, majstrovské kurzy a hru na barokové violončelo študoval na Dresdner Akademie für Alte Music. Je laureátom mnohých súťaží – napríklad Concertino Praga (1991), Yamaha Music Foundation of Europe Award (1998). Mnoho ďalších ocenení získal ako člen rôznych komorných súborov. Sólovo vystúpil so Symfonickým orchestrom hl. mesta Prahy FOK, Českým symfonickým orchestrom, Pražským komorným orchestrom, Kamchatka Chamber Orchestra, Symfonickým orchestrom Bohemia a ďalšími. Ako vyhľadávaný komorný hráč koncertoval vo väčšine európskych zemí, Japonsku a Južnej Amerike. Realizoval aj nahrávky pre Český rozhlas a Českú televíziu. Od roku 2008 je členom Orbis tria, laureáta medzinárodných súťaží a pravidelného hosťa festivalov, s ktorým odohral už viac ako 200 koncertov v Európe a Japonsku. 

Plagát

Kontakt pre bližšie informácie 

PhDr. Hana Zelinová
tel.: 043/ 24 56 111
e-mail: hana.zelinova@snm.sk

Otváracie hodiny
Koncert sa uskutoční 27. októbra 2022 o 18.00 h.