Pocta českej hudbe

14. 10. 2021, 17:00 - 18:05

Pocta českej hudbe

Srdečne Vás pozývame na koncert Pocta českej hudbe, na ktorom sa predstavia členovia Kvarteta Martinů a klavirista Karel Košárek. Podujatie sa uskutoční v rámci Dní českej kultúry 2021 v Turčianskej galérii vo štvrtok 14. októbra 2021 o 17.00 hod. Koncert je prístupný len pre plne zaočkovaných návštevníkov a vstup je zadarmo.

Kvarteto Martinů (v súčasnom zložení Lubomír Havlák, Adéla Štajnochrová, Zbyněk Paďourek, Jitka Vlašánková) sa radí medzi významných predstaviteľov českej kvartetovej školy. Onedlho po založení získalo kvarteto (vtedy ešte ako Halákovo) rad laureátskych titulov na prestížnych medzinárodných súťažiach. K najvýznamnejším patria ocenenia zo súťaže Yehudi Menuhina v Portsmouthe, ARD v Mníchove, Eviane a z Pražského jara.

Na tieto úspechy nadviazalo Kvarteto Martinů oceneniami za CD nahrávky českých skladateľov. Súborná nahrávka siedmych sláčikových kvartet Bohuslava Martinů získala cenu veľtrhu MIDEM v Cannes, nahrávka Sláčikových kvartet Leoša Janáčka a Terezín Requiem Sylvie Bodorovej cenu britského hudobného portálu MusicWeb International.

V priebehu bohatej hudobnej kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na prestížnych pódiách v Európe, Severnej Amerike a Japonsku a spolupracovalo s rozhlasovými stanicami BBC, Radio France, ARD, ORF alebo s Českým rozhlasom. Kvarteto aktívne podporuje aj realizáciu diel českých súčasných skladateľov, ktorých niektoré diela Kvartetu Martinů venovali.

Karel Košárek je žiadaný český klavirista, ktorý vyniká nielen na sólovom poli, ale spolupracuje tiež s poprednými orchestrami. Absolvent Hudobnej fakulty AMU v Prahe a Southern Methodist University v Dallase je víťazom Smetanovskej klavírnej súťaže, Corpus Christi piano competition a laureátom Walter Naumburg Competition v New Yorku. Recitály počas uplynulých sezón v New Yorku, Dallase, Palm Beach, Calgary, Tel Avive, Petrohrade či Bangkoku, rovnako ako koncertné vystúpenia v Európe a Japonsku, dokumentujú jeho medzinárodné aktivity. Spolupracoval s mnohými domácimi i zahraničnými orchestrami a v mnohých komorných koncertoch bol partnerom spevákom ako Magdalena Kožená, Roman Janál, Richard Novák, Soňa Červená alebo inštrumentalistom, medzi ktorými nechýbal napríklad Pavel Šporcl.

Podujatie bude prebiehať v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami v režime plne zaočkovaní. Nezabudnite si, prosíme, so sebou zobrať potvrdenie o očkovaní a respirátor na prekrytie horných dýchacích ciest v interiéri.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Slovenskej republiky a Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky. Koncert je pripravený v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku, Turčianskou galériou v Martine a Českým spolkom v Martine.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na Vašu návštevu!


Bližšie informácie:
PhDr. Hana Zelinová
hana.zelinova@snm.sk
+421 43 24 56 111