Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej

od 7. 11. 2023 do 26. 11. 2023

Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej

Pozývame vás na výstavu portrétov rómskej umelkyne Šarloty Bottovej, ktorá svojimi maľbami prejavuje úctu rómskym spisovateľom. Pri príležitosti Svetového dňa rómskeho jazyka ju pripravilo Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. Výstavu Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej nájdete v termíne 7. – 26. novembra 2023 v priestoroch Etnografického múzea v Martine.

Svetový deň rómskeho jazyka si každoročne pripomíname 5. novembra. UNESCO ho vyhlásilo v roku 2015 s cieľom podporiť zachovanie rómskeho jazyka a kultúry, zlepšiť postavenie Rómov a uznať dôležitosť všetkých jazykov a ich rozmanitosť.

Rómski spisovatelia píšu a vydávajú svoje diela nielen v slovenskom, ale aj v materinskom jazyku. Ich tvorba zaujala mladú talentovanú rómsku výtvarníčku Šarlotu Bottovú. Jej portréty vybraných rómskych spisovateľov sú zaujímavým prienikom výtvarného umenia a literatúry. Ide pri tom o jej osobnú umeleckú perspektívu. Portréty desiatich spisovateliek a spisovateľov nám pripomínajú, že na Slovensku pôsobilo a pôsobí viacero rómskych autoriek a autorov a ich tvorba je významnou súčasťou kultúry Rómov. Na výstave budú prezentované podobizne Zdenky Mahajovej, Jozefa Ravasza, Zlatice Rusovej, Tery Fabiánovej, Vladimíra Oláha, Eleny Lackovej, Dezidera Bangu, Jána Šándora, Ľudovíta Didiho a Evy Pleškovej. Autorka týchto portrétov Šarlota Bottová je mladá rómska neprofesionálna výtvarníčka, ktorá sa narodila v roku 1989 v Hnúšti a časť života prežila vo Veľkých Teriakovciach. V súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Podstatnú časť jej tvorby tvoria realistické portréty známych aj obyčajných ľudí z jej okolia a tých, ktorých tváre ju niečím zaujali a rozhodla sa zvečniť ich. V súčasnosti experimentuje s používaním akrylových farieb na väčších formátoch a tematicky sa orientuje na vybrané oblasti rómskej kultúry. Autorka vystavovala napríklad v Prahe v galérii Phundrado vudar (Otvorené dvere) a na výstave amatérskych rómskych umelcov AraArt, v Košiciach, Knižnici prof. Štefana Pasiara v Hnúšti, Gemersko-malohontskom múzeu a Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote, Univerzitnej knižnici Mateja Bela v Banskej Bystrici, Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou či Vihorlatskej knižnici v Humennom.