Cena Martina Benku za rok 2022
od 4. 10. 2023, 16:00 do 31. 10. 2023, 17:00
Spomienková slávnosť Martina Benku sa po šiestich rokoch opäť odohrala v priestoroch umelcovho múzea v Martine. V stredu 4. októbra 2023 sa na nej stretli maliarovi príbuzní, rodáci, spolupracovníci, pamätníci i obdivovatelia jeho všestrannej tvorby. V spolupráci s Fondom výtvarných umení v Bratislave ju organizuje Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Martina Benku.
V súlade s Benkovým želaním sa slávnosť koná každý rok pri príležitosti výročia jeho narodenia, od ktorého 21. septembra uplynulo 135 rokov. Komornú slávnosť sprevádzal hudobno-slovný program v ateliéri Múzea Martina Benku – vo funkcionalistickej vile, v ktorej umelec žil a tvoril posledných 12 rokov svojho života. Diela, celé zariadenie interiéru, osobné predmety i finančnú hotovosť daroval štátu. Podľa umelcovho želania sa na spomienkovej slávnosti každý rok udeľuje Cena Martina Benku.
Ocenenie, ktoré nesie umelcovo meno, sa tento rok udeľovalo už po štyridsiaty ôsmy raz. Za rok 2022 bola Cena Martina Benku za výtvarnú tvorbu udelená Mgr. art. Jakubovi Bachoríkovi. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave odbor bábková scénografia u prof. Hany Cigánovej a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor socha, objekt, inštalácia u prof. Juraja Meliša a doc. Jána Hoffstädtera. Jeho tvorba má kreatívny a širokospektrálny rozsah – okrem priestorových sochárskych objektov dosahuje výborné kvality i v oblasti maľby, grafiky a kresbových techník. Sochárska tvorba Jakuba Bachoríka sa nesie v duchu návratov k pra-prírodným materiálom – drevu a kameňu, ktoré často dopĺňa nájdenými kovovými predmetmi. Vo svojom tvarosloví inklinuje k archetypálnej štylizácii a robustnému stvárneniu povrchov materiálov. Mimoriadne zaujímavá je jeho maliarska tvorba, kde prejavil cit pre kolorit a štruktúry hutných farebných hmôt. Vychádza z geometrickej štylizácie – štvorec, obdĺžnik a kruh sú východiskovými tvarmi jeho bohatých scenérií. Sú to krajinárske výseky, zátišia, kompozície s postavami i hlavy. Obrazy Jakuba Bachoríka – komorné i veľké formáty – upútajú diváka svojou meditatívnosťou a obsahovou tajomnosťou, ale i farebnou a tvarovou bohatosťou.
Ďalšiu Cenu Martina Benku za rok 2022 za výtvarnú tvorbu si odniesla Mgr. art. Martina Rötlingová. Študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici v ateliéri súčasnej maľby u Prof. Stanislava Balka a v ateliéri u Prof. Františka Hodonského. Martina Rötlingová sa vo svojej tvorbe dlhodobo zaoberá aktuálnymi spoločenskými témami, analyzuje obrazy „dokonalého“ sveta popkultúry, ideály krásy či vplyv sociálnych sietí na naše životy. Pracuje primárne s tradičným médiom maľby, realistické zobrazenie kombinuje s dekonštrukciou tvarov rozostrením, pokrčením či deformáciou. Tvorí v cykloch, ktoré rokmi rozvíja a posúva prostredníctvom nových maliarskych prístupov. Umeleckú tvorbu Martiny Rötlingovej je možné zaradiť do feministického diskurzu, v rámci ktorého sa opakovane venuje kritike stereotypných noriem a štandardov ženskej krásy prezentovanej médiami v konzumnej spoločnosti.
Cenu Martina Benku za rok 2022 absolventovi vysokej školy za výtvarnú tvorbu udelil Fond výtvarných umení Mgr. art. Jánovi Šutvayovi. Od roku 2016 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Prof. Daniela Fischera, neskôr u Mgr. art. Rastislava Podhorského a Mgr. art. Martina Špirca. V rokoch 2021 – 2022 študoval pod vedením Mgr. art. Rastislava Sedlačíka, ArtD. v ateliéri 3EAM. Vďaka týmto rôznym pedagogickým vedeniam a prístupom získal Ján Šutvay pestrú študentskú skúsenosť. Štúdium absolvoval diplomovou prácou Obrazy a ich odrazy. Prínos a perspektívnosť tém, ktorými sa Ján Šutvay zaoberá, uchopenie média maľby v spolupráci s umelou inteligenciou prináša do diskurzu súčasnej slovenskej maľby výrazný podnetný aktuálny prvok. Počas štúdia prejavoval zanietenosť pre tvorbu – otvorenosť jeho prístupov a bohatý prípravný materiál reflektujúci súčasnú dobu majú perspektívu obohatiť súčasné slovenské výtvarné umenie.
Cenu Martina Benku za rok 2022 študentovi vysokej školy za výtvarnú tvorbu získala aj Mgr. art. Mária Guttenová. Je absolventkou Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde študovala v Ateliéri GPS (Grafika – priestor – Synergia) u doc. Róberta Bruna. V diplomovej práci s názvom Úzky kontakt sa absolventka venovala problematike odkrývania individuálnych zápiskov, osobných spomienok a textov písaných autorkou. Mária Guttenová tieto texty „vyberá zo šuflíka“ a sprítomňuje ich obsah. Diplomová práca mala charakter inštalácie, v ktorej boli jednotlivé objekty a odtlačky matríc inštalované v priestore pripomínali oblaky – prchavé momenty. Snímanie motívu sa deje nekonvenčnou formou s využitím expanzie hmoty – pur peny do priestoru, čo dodáva práci „sochársky“ charakter. Z grafických techník bola využitá hĺbkotlačová technika – suchá ihla realizovaná na tetrapakových obaloch. Za diplomovú prácu bola absolventke udelená Cena dekana Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Cena za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia a cena pre absolventa dejín umenia tento rok neboli udelené.
Ocenenie každoročne udeľuje Rada Fondu výtvarných umení v štyroch kategóriách na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku. Získať ho môžu začínajúci a etablovaní výtvarní umelci a teoretici umenia, ktorí svojimi dielami či teoretickými prácami významne obohatili slovenskú kultúru a umenie. Ceny odovzdali predsedníčka Rady Fondu výtvarných umení Mgr. Zora Petrášová, riaditeľ Fondu výtvarných umení JUDr. Vladimír Palečka a predseda Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku doc. Milan Rašla.
Slávnosť pokračovala položením venca na hrob umelca na Národnom cintoríne v Martine, symbolickým prejavom úcty ku maliarovi, ktorý položil základné piliere moderného slovenského maliarstva.