Láska na dedine

24. 4. 2022, 10:00 - 16:00

Láska na dedine

Viete ako sa v minulosti vyznávala láska? Naši predkovia na to mali zaručené prostriedky. Čo tak postaviť máj svojej vyvolenej? Alebo venovať milému dar z lásky? Ak neviete, čo by to podľa ľudových tradícií malo byť, nevadí. Môžete sa inšpirovať na podujatí Láska na dedine, ktoré sa uskutoční v nedeľu 24. apríla 2022 v Múzeu slovenskej dediny. Podujatie bude trvať od 10.00 do 16.00 hodiny. 

Máje pôvodne ochraňovali pred zlými duchmi a chorobami, boli prejavom úcty a napokon aj prísľubom manželstva. Mládenci vztyčovali ozdobené stromčeky k domu svojich vyvolených dievok. Folklórna skupina Lubená z Poluvsia postaví máje pred krčmou z Oravskej Polhory o 11.00 h a pred usadlosťou z Nolčova o 14.30 h. 

Tradičné svadobné veselie, tak ako sa zachovalo na Hornej Nitre, predvedie Folklórna skupina Lubená z Poluvsia o 12.30 h v pásme „Obrázky z veseliaˮ.

Atmosféru podujatia bude dotvárať ľudová hudba FS Turiec o 11.30, 13.00 a 15.00 h

Svoju zručnosť si budete môcť vyskúšať v tvorivých dielňach, kde sa naučíte, ako sa vyrábajú kvety z krepového papiera alebo „kystka“ – dar lásky.

V drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 h uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie.

Súčasťou programu budú ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby. V krčme z Oravskej Polhory sa budete môcť občerstviť tradičnými špecialitami z regiónov.

Podujatie bude prebiehať v zmysle aktuálnych protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri ich dodržiavaní.

Zmena programu je vyhradená.

Kontakt pre bližšie informácie

Zdenka Čerňanská
tel: 043/ 24 58 112
e-mail: zdenka.cernanska@snm.sk

Plagát