Na svätého Jána

24. 6. 2023, 18:00 - 23:00

Na svätého Jána

Podmanivú moc svätojánskej noci môžete zažiť v sobotu 24. júna 2023 počas podujatia Na svätého Jána v martinskom Múzeu slovenskej dediny. V najväčšom múzeu v prírode na Slovensku v netradičnom čase – od 18.00 hod. až do 23.00 hod. – spoznáte jánske zvyky, vychutnáte si koncert Eda Klenu a zabavíte sa pri hľadaní pokladu alebo pri vatre.

Tento rok privítame v Múzeu slovenskej dediny prešovského folkového muzikanta Eda Klenu. Pesničkár z východu je už od polovice 80. rokov jednou z najvýraznejších osobností slovenskej folkovej scény. Za ten čas vydal niekoľko vlastných albumov, neskôr sa stal lídrom kapely Klena & Klenoty. Jeho skladby sú známe hlavne údernými a vtipnými textami, ktorými skvelo reflektuje na bežné dianie naokolo aj vo svojej duši. Zatiaľ posledný album Duša vyšiel v máji minulého roku. Koncert sa v areáli Múzea slovenskej dediny začne o 21.30 hod.

Jánske tradície predstaví Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc. Členovia a členky Folklórnej skupiny Svrčinka zo Svrčinovca predvedú vystúpenie s názvom Jánske spevy. Piesne, ktoré sprevádzali svätojánsku noc, budete môcť počuť aj v podaní Ženskej speváckej skupiny Hradisko z Vrútok. Po zotmení o 21.00 hod. zapália vatru folkloristi z Belej-Dulíc. K voľnej zábave pri vatre si môžete priniesť vlastné hudobné nástroje a zahrať si spolu s ostatnými.

Pre návštevníkov sú pripravené nočné prehliadky múzea s tematikou jánskych zvykov. Pri nich sa dozviete o pôsobení magických síl alebo bytostí, ktoré mali počas jánskeho večera väčšiu silu ako po iné dni. Pre deti aj dospelých bude prichystané čítanie strašidelných príbehov o nadprirodzených bytostiach, ktoré možno stretnú aj počas podujatia.

Veľa povier o svätojánskej noci sa vzťahovalo k pokladom, ku ktorým sa práve v túto noc dalo dostať najľahšie. Návštevníci budú môcť pomocou riešenia rôznych hádaniek hľadať poklady, ktoré ukrýva naše múzeum.

Byliny nazbierané počas svätojánskej noci majú vraj mimoriadnu silu – liečivú aj magickú, preto sa spolu s bylinkárkou Ivkou môžete vydať hľadať a spoznávať bylinky, ktoré rastú v areáli.

Odporúčame návštevníkom, aby si so sebou priniesli baterku alebo iný zdroj svetla. Program bude trvať od 18.00 do 23.00 hod., no vstup do areálu bude možný len do 21.30 hod.

Plagát k podujatiu nájdete tu.

Informácie pre návštevníkov

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje.