Etnofilm v múzeu

od 13. 9. 2023, 17:00 do 14. 9. 2023, 21:30

Etnofilm v múzeu

Unikátnu prehliadku filmov zameraných na ľudovú kultúru a kultúrnu antropológiu si v dňoch 13. a 14. septembra 2023 budete môcť vychutnať v martinskom Barmuseu. Podujatie zavŕši vo štvrtok 14. septembra o 21.15 hod. koncert pesničkára Martina Geišberga.

Podujatie Etnofilm v múzeu je pofestivalovou prehliadkou najstaršieho filmového festivalu na Slovensku. Počas dvoch dní ponúkne divákom šesť filmov zo slovenskej a českej produkcie, ktoré nás počas posledných ročníkov Medzinárodného filmového festivalu Etnofim Čadca najviac zaujali. Výber toho najlepšieho pripravili Slovenské národné múzeum v Martine v spolupráci s kultúrnym centrom Barmuseum a Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci. 

Program stredajšieho podvečera 13. septembra v Barmuseu odštartuje po 17.00 hod. film Voňavé remeslo (SR, 2021) o pomaly odchádzajúcej staršej generácii košikárov. Dokument Ovčiarskou cestou (SR, 2021) uchováva informácie o zanikajúcej forme tradičného zamestnania – pastierstve. Výnimočný film Černí Češi (ČR, 2022) rozpráva príbeh o nevšednom, no nepodarenom experimente. V osemdesiatych rokoch minulého storočia bolo v socialistickom Československu vychovaných 56 detí z Namíbie. Špeciálny vzdelávací program bol zameraný na výchovu detí do novej generácie politicky uvedomelej elity. Tento politický experiment zlyhal na začiatku deväťdesiatych rokov v dôsledku zásadných politických zmien v oboch krajinách. Deti boli násilne presídlené do Namíbie bez absolvovania základného vzdelania a bez akejkoľvek jazykovej a psychologickej prípravy, kde sa nedokázali kultúrne prispôsobiť. Dokumentaristi hľadali stopy dnes už dospelých namíbijských detí a sledovali ich osudy v Namíbii aj v Čechách.

Počas druhého premietacieho dňa – vo štvrtok 14. septembra sa prostredníctvom silného príbehu charizmatickej omamy Alexandry v dokumente Cesta von (SR, 2020) dozvieme o boji rómskych žien proti generačnej chudobe v segregovanej rómskej osade pri Zborove neďaleko Bardejova. Film Zem, ktorá hľadá svoje nebo (SR, 2016) je príbehom jednej horehronskej obce. Cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi a ku svojim koreňom. Osobnosť významného skladateľa Svetozára Stračinu v rovnomennom filme (SR, 2019) odhaľuje známy režisér Pavol Barabáš. Zberateľ ľudových piesní bol aj úspešným autorom filmovej hudby k známym dielam slovenskej kinematografie ako napríklad Pacho, hybský zbojník, Alžbetin dvor, Rysavá jalovica či Sváko Ragan.

Podujatie zavŕši vo štvrtok 14. septembra o 21.15 hod. koncert pesničkára Martina Geišberga.

ETNOFILM ČADCA je najstarším filmovým festivalom na Slovensku. Svoju históriu začal písať v roku 1980, keď sa v Čadci po prvý raz stretli tvorcovia filmov o ľudovej kultúre. Medzinárodná súťaž ponúka filmy na témy z oblasti sociálnej a kultúrnej antropológie a etnológie v širokom zábere, od rozmanitých prejavov tradičnej ľudovej kultúry až po mapovanie života súčasného človeka v komplexnosti a zložitosti meniaceho sa sveta i spôsobu života.

plagat etnofilm