Človek a príroda

12. 9. 2021, 10:00 - 16:00

Človek a príroda

Po ročnej odmlke budú mať návštevníci možnosť naučiť sa pestovať rôzne rastliny, rozoznávať vodný hmyz či spoznať krásu Národného parku Malá Fatra. Už po šestnásty raz sa v Múzeu slovenskej dediny stretneme pri poznávaní prírody. Na podujatie Človek a príroda Vás pozývame v nedeľu 12. septembra 2021 od 10.00 do 16.00 hod.

Neživú prírodu bude zastupovať ryžovanie zlata a ukážky zlatiniek a iných minerálov vyryžovaných v slovenských potokoch a riekach.

Malých aj veľkých zaujmú sukulenty, kaktusy a exotické orchidey, ktoré predstavia súkromní pestovatelia a návštevníkom zároveň dajú cenné rady pri pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín pripraví výstavu mäsožravých rastlín, ktorá bude spojená s predajom a pestovateľskou poradňou.

Živú prírodu priblíži aj poradenstvo pri využití bylín, tie liečivé si zároveň budete môcť kúpiť v bylinných zmesiach. Negatívne vplyvy rozširovania rastlín budú prezentované prostredníctvom poznávania inváznych rastlín.

Živá výstavka Potvory z našich potokov predstaví obyvateľov – bezstavovce žijúce v tečúcich vodách našich tokov. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živú vodnú „potvorku" a prizrieť sa jej bližšie pod mikroskopom. Nemenej zaujímavé bude aj oboznámenie sa so zaujímavosťami a osobitosťami zo života hmyzu.

Pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra pripravia pre návštevníkov rôzne aktivity a ekohry. Okrem iného priblížia chránené územia Slovenska či naučia, ako spoznávať dreviny podľa kôry a listov.
O 13.30 h. sa v kostole z Rudna budú konať ev. a. v. služby Božie.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení (rúško počas celého pobytu v interiéri aj exteriéri, evidencia kontaktu na návštevníkov, dezinfekcia rúk, odstupy a maximálneho počtu návštevníkov, ktorý je obmedzený).

Kontakt pre bližšie informácie:
Mgr. Andrej Bendík, PhD.
tel: 043/ 24 55 111
e-mail: andrej.bendik@snm.sk