Martinská Noc múzeí a galérií 2019

18. 5. 2019, 18:00 - 23:00

Martinská Noc múzeí a galérií 2019

Tradične netradičná noc v múzeu s množstvom aktivít a zábavy.

* sobota 18. máj 2019 * Udalosť na Facebooku: https://www.facebook.com/events/434701257356947/

Etnografické múzeum 

V Etnografickom múzeu sa návštevníci okrem národopisu budú môcť zoznámiť aj s tajomným svetom archeológie. Obyvateľov nášho územia spred 3 000 rokov priblíži komentár jedného z autorov výstavy Ľudia a poklady lužickej kultúry archeológa Mareka Botha. Prostredníctvom predmetov, ktoré títo ľudia používali a pokladov, ktorými sa obklopovali, spoznáte severozápadné Slovensko na rozmedzí doby bronzu a železa.

Malá výstava o veľkých ľuďoch – to je motto projektu Galéria rómskych osobností. Okrem významných ľudí z rodu Rómov sa dozviete, ako sa robia "cigánske" tkanice či plstí vlna.

Obzrieť si môžete aj nedávno otvorenú výstavu Dotyky s ľudovou kultúrou, na ktorej svoju šikovnosť a úctu k ľudovým tradíciám preukazujú študenti umeleckých stredných škôl na tému vlákno.

Svoje tajomstvá až do zotmenia poodhalí aj muzeálna záhrada, ktorá ožila vďaka brigádam Hybaj hrabať, na ktorých sa spolu s dobrovoľníkmi podieľalo OZ Premena v Turci. Po celú dobu Noci múzeí budú prebiehať tvorivé dielne, burza kníh či veľký múzejný kvíz a svoje šťastie si každý môže vyskúšať pri mačke vo vreci.

Múzeum Andreja Kmeťa

Svet minerálov oplýva takmer neobmedzenou paletou farieb, veľkostí a tvarov kryštálov. K najrozšírenejším patrí kremeň, ktorého rozmanité podoby, farby a odrody prezentuje výstava Kremeň – kráľ minerálov, ktorou Vás v Múzeu Andreja Kmeťa bude sprevádzať jej autor Andrej Bendík. Okrem bližšieho zoznámenia sa s ríšou minerálov, Vám v expozícii Príroda Turca budú k dispozícii odborní pracovníci múzea, aby mohli zodpovedať Vaše zvedavé otázky.

Nemenej zaujímavá bude aj živá výstavka Potvory z našich potokov, ktorá predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Pripravené budú aj tvorivé dielne a nielen pre knihomoľov aj knižná burza.

čas: 18.00 – 23.00 (posledný vstup o 22.30)

vstupné do oboch múzeí na jednu vstupenku:
Deti do 6 rokov – zadarmo
Žiaci, študenti, seniori – 1,50 €
Dospelí – 3 €

noc muzei a galerii sloveske narodne muzeum v martine etnograficke andreja kmeta