Rastlinná ríša - tajuplná šperkovnica

od 10. 12. 2019 do 31. 5. 2020

Rastlinná ríša - tajuplná šperkovnica


Semienka, plody či listy rastlín nekrášlia len prírodu. Pod rukami šikovných ľudí vznikajú z darov rastlinnej ríše šperky a ozdoby, ktoré tešia ľudské oko, upokojujú myseľ a môžu slúžiť na rôzne rituály. Koráliky rastlinného pôvodu vo forme náhrdelníkov, náramkov, náušníc i hudobných nástrojov predstaví výstava Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica. 

Výstava ozdôb zo semien a plodov rastlín zoznámi návštevníkov s exponátmi z celého sveta, ktoré poskytli viacerí zberatelia a cestovatelia. Autorkami výstavy sú doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD. A RNDr. Helena Šípošová, CSc., ktoré sa zaoberajú štúdiom, zberom i prezentáciou šperkov a ozdôb z rastlinných materiálov. Výstavu Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica sa im podarilo okrem súkromných zbierok a predmetov z rôznych múzeí obohatiť aj o jedinečné šperkárske výtvory slovenských autorov. Návštevníkom predstavia rôzne ozdoby i rastliny, z ktorých sú vyrobené, upozornia na krásne ale nebezpečné – jedovaté súčasti šperkov, ukážu nevšedné tvary a farby sveta semien a plodov či hudobné nástroje – hrkálky z odľahlých kútov sveta.

Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica je inovovanou reprízou výstavy Koráliky nielen z klokoča, ktorú zrealizovalo v roku 2015 Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum v Bratislave. Martinské Múzeum Andreja Kmeťa ju usporadúva v spolupráci s Fakultou prírodných vied UKF v Nitre a Slovenskou botanickou spoločnosťou pri SAV. Výstavu obohatili postery Génovej banky SR Výskumného ústavu rastlinnej výroby Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Botanického ústavu Centra biológie a biodiverzity rastlín a Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.


Autorky výstavy: doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD. a RNDr. Helena Šípošová, CSc.


Viac informácií:
Mgr. Stanislav Očka
stanislav.ocka@snm.sk
043/24 55 116