Dnes tovariš, zajtra majster

10. 6. 2012, 10:00 - 16:00

Dnes tovariš, zajtra majster

    Aj spod rúk nádejných remeselníckych učňov môžu vychádzať majstrovské diela. O tom, ako si mladí razia cestu k remeslu, sa môžete presvedčiť v nedeľu 10. júna 2012 na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Slovenskom národnom múzeu v Martine - Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch. Program spoluorganizuje Turčianske kultúrne stredisko v rámci Turčianskych slávností folklóru.

    Na tomto podujatí študenti stredných škôl v úlohe „tovarišov“ zoznamujú návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste.

    V tvorivých dielňach, ktoré budú viesť nádejní tovariši, si budú môcť návštevníci vyskúšať zaujímavé, no dnes už zabudnuté textilné techniky – napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, batikovanie, plstenie ovčej vlny, alebo zhotovenie maňušiek na bábkové divadlo. Prizrieť sa môžu atraktívnym ukážkam kováčskych prác na poľnej vyhni, či umeleckému a remeselnému spracovaniu kovov. Zároveň budú mať návštevníci možnosť získať informácie o študijných odboroch a zameraniach prezentovaných škôl.

    K dobrej nálade budú vyhrávať turčianske folklórne hudby Čertovka, Strunkáči a Podhradská muzika. Návštevníci skanzenu si budú môcť zatancovať aj v Škole ľudového tanca spolu s detskými folklórnymi súbormi Turiec z Martina a Malý Lysec z Belej.

    O 13.30 sa uskutoční r. k. sv. omša v kostole z Rudna.

 

ďalšie informácie:
Ing. Jaroslava Ďurdíková
043/2458115
jaroslava.durdikova@snm.sk www.skanzenmartin.sk