Dnes tovariš, zajtra majster

10. 6. 2018, 10:00 - 16:00

Dnes tovariš, zajtra majster

Objavte zabudnuté remeslá so šikovnými „tovarišmi" – študentmi stredných škôl. Svoje majstrovstvo Vám predvedú na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny v nedeľu 10. júna 2018. Podujatie je súčasťou Turčianskych slávností folklóru.

Študenti stredných škôl v úlohe „tovarišov" zoznámia počas programu od 10.00 do 16.00 hod. návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Návštevníci budú mať možnosť získať informácie aj o študijných odboroch a zameraniach prezentovaných škôl.

Program bude prebiehať ako tvorivá dielňa, ktorú budú viesť študenti. V nej si budete môcť vyskúšať zaujímavé, mnohokrát už zabudnuté textilné techniky – napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, zhotovenie drevených hračiek i maňušiek na bábkové divadlo.

Pripravené budú aj ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov, ostrenie nožov na ručnom kamennom „brúse", mokré i suché plstenie ovčej vlny či výroba z kože.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou Turčianskych slávností folklóru organizovaných Turčianskym kultúrnym strediskom, ktorých hlavný program sa uskutoční v tento deň, 10. 6. 2018 v Múzeu slovenskej dediny. V programe Turčianskych slávností folklóru vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny a súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti z Turca a ich hostia.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je finančne podporené Nadáciou Poštovej banky.


Kontakt pre médiá:
Ing. Ďurdíková Jaroslava
043/24 58 115, pokladňa: 043/24 58 116
jaroslava.durdikova@snm.sk
www.snm.sk, www.skanzenmartin.sk